Мій фільтр

Все, що ви хотіли знати про газовану воду

Час читання: 0 хв.
Все, що ви хотіли знати про газовану воду

Існують різноманітні методи обробки питної води для поліпшення її смакових характеристик. Одним з них є насичення вуглекислим газом під підвищеним тиском. Частково газ розчиняється в воді, а потім виділяється в роті, стравоході та шлунку під час споживання такої води.

Раніше ми вже говорили про негативні сторони солодкої газованої води, сьогодні розглянемо звичайну газовану воду та її вплив на людський організм.

Історія газованої води

Творцем газованої води був англієць Джозеф Пристлі, який першим здогадався штучно наситити воду вуглекислим газом в своїй лабораторії, і зазначив її особливо приємний смак. Він був і творцем сатуратора, який дозволив насичувати газами великі об'єми води. А першу виробничу лінію запустив швед Якоб Швепп ще в XVIII столітті. Раніше ми вже писали про те, як саме роблять газовану воду.

Хімічні властивості газованої води

Хімічні властивості газованої води

Розчинність вуглекислого газу у воді дорівнює майже 0,9, тобто в одному літрі води при температурі 20 °C і нормальному тиску може розчинитися 0,9 літрів вуглекислого газу.

У покупній воді вміст вуглекислого газу може бути трохи вищим. Це пов'язано з тим, що газ подається в воду під підвищеним тиском, що дозволяє підвищити ступінь його розчинності.

На ринку сьогодні представлено три типи газованих вод:

  • слабогазована - 0,2 до 0,3%;
  • середньогазована - 0,3-0,4%;
  • сильногазована - більше 0,4% насичення.

З точки зору хімії вуглекислий газ в воді є розчином вуглекислоти:

CO2 + H2O ⇄ H2CO3

Якщо розчин кислотний, то його pH буде кислим. Відповідно, звичайна питна вода з вуглекислим газом має pH нижче 7. Згідно з проведеним дослідженням для звичайної газованої води pH буде дорівнювати близько 5, що стосується вод з добавками, він зазвичай ще нижчий 一 близько 3. Мінеральні води з великою кількістю лужних компонентів можуть мати вищий pH, внаслідок того, що кислотність, забезпечена вуглекислотою, нейтралізується.

Вуглекислий газ в воді, як консервант

Углекислый газ как консервант

Крім того, що газована вода має приємний присмак, вона має і більш тривалий термін зберігання. Це пов'язано з тим, що вугільна кислота є також слабким консервантом — має антимікробну дію, в продуктах її позначають як E290.

Чудовим прикладом її ефективності є те, що, контролюючи кількість вуглекислого газу, можна впливати на процеси бродіння. Якщо його не відводити — бродіння сповільнюється, а якщо дозволяти йому активно виходити із зони бродіння, то воно активізується.

Саме смак і консервувальні властивості призвели до такого широкого застосування вуглекислого газу в газованій воді. Попри це, існують й інші методи консервації води, наприклад, насичення її сумішшю вуглекислого газу й окису азоту, киснем або воднем.

Природні джерела газованої води

Природні джерела газованої води

Насправді вода з газом не стала винаходом, вона давно існує і в природі. Уже багато століть її джерела вважаються цілющими, а люди проїжджають багато кілометрів для того, щоб її випити. В Україні таких джерел багато в Закарпатській області. Наведемо, мабуть, найпопулярніші з них:

  • Буркут (с. Кваси);
  • Кадуб (с. Заріччя);
  • Квасок (с. Пласке).

Всі ці води мають багатий мінеральний склад і можуть використовуватися для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту.

Чи можна пити газовану воду?

А ось і головне питання, за відповіддю на яке ви найімовірніше прийшли на цю сторінку. Варто відразу попередити, що газована вода без додаткових підсолоджувачів і смакових добавок практично нічим не відрізняється від звичайної питної води. Цей факт підтверджений проведеними дослідженнями, про які ми будемо говорити нижче.

Отже, розберемося в кожному популярному пункті "шкідливості" і "корисності" газованої води.

Чи може газована вода руйнувати зубну емаль?

Зубна емаль

Оскільки pH звичайної газованої води слабокислотний, то існує припущення, що вона може руйнувати зубну емаль. Дослідження дії на зуби різних напоїв проводилися дуже просто: в ємність наливали напій і поміщали частки  людських зубів або подрібнений гідроксиапатит, який є основною складовою емалі.

Якщо дія солодких напоїв, що містять соки та штучні регулятори кислотності (наприклад, фосфорну або лимонну кислоту), дійсно негативно позначається на зубах, то у випадку з мінеральною або питною водою, що містить вуглекислий газ, все не так страшно 一 вчені оцінюють ступінь пошкодження емалі в цьому разі, як у 100 разів минший. Більш того, це ж дослідження підтверджує, що наявність у воді кальцію, магнію і сульфатів здатне припиняти розчинення зубної емалі.

Чи приносить вода з газом шкоду кістках?

Дослідження серед дівчаток підлітків, що вивчало кореляцію між частотою переломів і питтям карбонізованих напоїв, показало, що вони здатні негативно впливати на якість людських кісток. Це дослідження стосується переважно фосфорної кислоти (оскільки саме "Кока-колу", яка містить її велику кількість, часто вживали підлітки). А фосфор дійсно здатний серйозно впливати на виведення кальцію з організму людини.

Чи можна при схудненні пити газовану воду?

Існують дослідження, які підтверджують що карбонизована вода може бути корисною, якщо ви хочете скинути вагу. Як звичайна, так і газована вода здатні заповнювати шлунок, знижуючи почуття голоду. Більш того, люди не завжди розрізняють спрагу і голод, тому часто замінюють рідину їжею, не маючи правильних питних звичок. Газована вода також може допомогти у вирішенні даного питання.

Чи корисна газована вода для шлунка і кишечника?

Газированная вода для жкт

В ході медичних досліджень шкоду карбонізованої води для шлунка не було доведено, але при цьому багато людей відзначають, що вона викликає надмірне здуття. У разі наявності у людини синдрому подразливого кишківника газована вода також може привести до негативних наслідків через те, що певна кількість газу здатна потрапляти зі шлунка в кишечник.

Чи можна дітям газовану воду?

Раніше ми вже писали, що навіть Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує дітям пити виключно чисту питну воду та не вживати соків і солодких вод, що загалом стосується і дорослих. Що стосується звичайної газованої води, то якоїсь прямої загрози дітям, як і дорослим, нести вона не може, але здатна порушувати питні звички, які дуже важливо сформувати в дитячому віці.

Як бачите, користь і шкода мінеральної газованої води не мають під собою доказової бази. Вона точно не є шкідливою, але водночас не володіє особливою користю. Приймати рішення про те, яку воду пити вам і вашим дітям, доведеться самостійно, головне в цій ситуації, щоб ця вода була чистою.

Про те, як робити газовану воду вдома, ми вже писали раніше.

Перегляди: 10908
0 голос(а/ів)
Поділитися: