Мій фільтр

Киснева вода

Час читання: 0 хв.
Киснева вода

Існує безліч різних технологій зі створення "живої" води. На цьому тижні читачка нашого блогу запитала, що таке "киснева вода", і чим вона відрізняється від звичайної. Тож ми спробуємо дати відповіді на найпоширеніші питання по цій темі.

Втім, додамо невеликий спойлер, наука стверджує, що кисень у воді, яку ми п'ємо, не пов'язаний з його кількістю у нашій крові.

Розчинений кисень в природних водах

Розчинений кисень

Показник розчиненого кисню для питної води не нормується ніде у світі, оскільки, по-перше, він не впливає на її якість, а, по-друге, не несе важливої непрямої інформації. Далі ми розкажемо чому цей показник важливий для природних вод і не є інформативним для питної води.

Що стосується природних водойм, в такому разі вміст розчиненого кисню у воді відіграє важливу роль, фактично  являє собою оцінку життєздатності флори й фауни водойми.

Вода насичується киснем, контактуючи з атмосферою і наповнюючись природними опадами, які завжди містять більше газів, а також в процесі фотосинтезу водоростей всередині водойми. Знижується ж рівень кисню в процесах гниття, розкладання органічних продуктів, розмноження водоростей (заростання водойм).

У свердловинних водах, незалежно від горизонту, кисню практично немає, відповідно немає й аеробних мікроорганізмів. Зате є розчинне двовалентне залізо, яке при потраплянні на повітря схильне досить швидко окиснюватися до нерозчинного тривалентного.

У питній воді живих бактерій бути не повинно, інших живих організмів теж. Тому визначення кисню у воді для пиття не несе будь-якої змістове навантаження.

Що таке киснева вода?

Що таке киснева вода

Завдяки своїм фізичним і хімічним властивостям вода здатна бути сильним розчинником. У ній можуть розчинятися органічні й неорганічні солі, а також більшість газів.

Якщо говорити про кисневу воду, то вона є прикладом системи, яка складається з рідини (води - H2O) і розчиненого газу — кисню (O2). В одному літрі води при 20°C може розчинитися 31 мл кисню. Для порівняння наведемо також розчинність інших газів: 879 мл для вуглекислого газу, і 2,3 літра для хлору.

Фактично, киснева вода — це та ж газована вода, тільки замість вуглекислого газу (CO2) вона штучно насичена киснем під надлишковим тиском і закрита кришкою.

Від чого залежить розчинність кисню?

Основними факторами є температура й тиск. Чим вища температура, тим нижча розчинність кисню в воді, і навпаки. З цієї причини вода після кип'ятіння практично позбавлена будь-яких розчинених газоподібних речовин. Доречно відзначити, що мембрани зворотного осмосу здатні пропускати молекули розчиненого кисню.

Також важливу роль відіграє тиск, чим він вищий, тим більше газу поміститися в об'ємі води. З цієї причини в пластикові пляшки вуглекислий газ задувається під великим тиском, а потім герметично закривається кришкою. Звідси при відкритті пляшки характерний "пшик", який супроводжує виділення скупченого нерозчиненого газу.

Можливо ви звертали увагу, що якщо пляшка з газованою водою нагріється на сонці, то вона роздувається, а після охолодження знову зменшується. Цей ефект обумовлений тим, що розчинність вуглекислого газу (як і будь-якого іншого) падає, і він виділяється з води утворюючи в вільному просторі пляшки зайвий тиск, а при охолодженні знову розчиняється.

Вміст кисню у воді

Вміст кисню у воді

У літрі звичайної водопровідної води міститься 2,5 - 3,5 мілілітри кисню, в чистих річках його вміст може досягати 20 мл, а в забруднених стоками водоймах кисень може бути й відсутнім.

Як ми писали вище, у воді може розчинитися й більше кисню, наприклад, виробники подібної "кисневої води" стверджують, що в їх продукті може міститися до 90 млО2/л. Група вчених провела дослідження складу кисневої води п'яти різних брендів, і дійсно в 4 з 5 кількість значно перевищувала концентрацію кисню у звичайній водопровідній воді, а в одній з проб була ідентичною. Правда, в момент відкриття ємності граничний вміст дорівнював вже не більше, ніж 80 млО2/л, оскільки при нормальних умовах кисень прагне виділитися в атмосферу. Щоб дізнатися скільки кисню в воді, потрібно провести певні дослідження. У лабораторних умовах експеримент проводиться найчастіше методом титрування. Для домашніх експериментів підійдуть тест-смужки й краплинні тести, які варто шукати в магазинах акваріумістів.

Чи може людина дихати шлунком?

Чи може шлунок дихати

Якщо почитати різноманітні маркетингові матеріали, можна подумати, що киснева вода дійсно має певні терапевтичні властивості. Але всі доводи розсіюються в момент повернення в шкільний курс біології.

"Кожна клітина організму має здатність засвоювати кисень", - кажуть вони, і це правда, просто вона трохи скорочена. Анатомія, тобто наука про людину, говорить нам про те, що разом з повітрям кисень потрапляє в легені, а там контактує з альвеолами, які пронизані сіткою тонких кровоносних судин. Вони ж здатні вбирати кисень з повітря і виводити вуглекислий газ. Далі кисень потрапляє в еритроцити, де зв'язується з залізом в складі гемоглобіну, а вже потім транспортується по тканинах організму. Інших методів дихання у людини немає, хоча вони можливі для рослин і кишковопорожнинних організмів (наприклад, медузи).

Тепер трохи про цифри. Один єдиний вдих в спокійному стані становить близько 500 мл, кисень в загальному обсязі становить 21%, тобто приблизно 105 мл. А ось максимальна концентрація кисню в штучно насиченій воді сягає не більше 90 мл/л. Тобто для того, щоб у ваш стравохід потрапила аналогічна одному вдиху кількість кисню з води необхідно випити трохи більше ніж літр рідини. Зауважте, робити це треба одним духом, оскільки в нормальних умовах гази моментально випаровуються на волю, адже так працюють закони фізики.

Що стосується травного тракту, то кисень там є і без збагаченої води — в складі кишкових газів. Він потрапляє туди шляхом проковтування повітря під час їжі. Загальний обсяг цих газів становить від 150 до 500 мл. У різних відділах травної системи вміст кисню відрізняється. У шлунку їх 15-16%, найімовірніше навіть більше, ніж у банці кисневої води, далі кількість кисню зменшується.

Що стосується прямого запитання про дихання шлункових тканин, наука не заперечує, що капілярна сітка навколо шлунка здатна вбирати кисень.

Навіть існує дослідження на лабораторних кроликах, яке підтвердило, що якщо в шлунок тварини ввести певну кількість (близько 2% їх ваги) води, пересиченої киснем, то його вміст в кровоносних судинах черевної порожнини зросте. Що стосується людей, то споживання води, яка перенасичена киснем, ні до яких змін параметрів крові не привело, про що говорять, наприклад, ця, ця і ще кілька десятків статей, що описують реальні медичні випробування в спеціалізованих наукових журналах.

Ми не знайшли обґрунтованих і підтверджених фактами досліджень, тому, як ви здогадалися, частини з описом позитивного ефекту такої води в цій статті не буде.

Перегляди: 15546
0 голос(а/ів)
Поділитися: