Мій фільтр

Звідки запах у воді, яку подає Слов'янський водоканал?

Час читання: 0 хв.
Звідки запах у воді, яку подає Слов'янський водоканал?

Тиждень тому у соцмережах, а потім і у ЗМІ з'явилася новина про те, що у мешканців Краматорська, Слов'янська, Дружківки та інших населених пунктів тхне вода з-під крана. З перерахованих скарг можна назвати запах каналізації, ліків, гуми. Причини цього явища нам не відомі, але є можливість зробити деякі припущення про його походження.

Що кажуть офіційні джерела?

Слов'янський водоканал пояснює запах тим, що у Сіверському Донці активізувалися процеси розмноження водоростей та цвітіння, тому системи водопостачання не справляються з очищенням та подають воду із запахом, але загалом вона відповідає нормативам. На сайті Славодоканалу та компанії "Вода Донбасу" інформація про якість води оновлювалася ще у жовтні, єдині документи з результатами аналізів, які ми знайшли, опинилися на Facebook-сторінці голови Слов'янської ОТГ. У результатах немає відхилень від норми, у тому числі за показником запаху, який становить - 2 бали та є класифікується, як аптечний. Згідно з методикою визначення — такий показник встановлюється, коли "запах помічається споживачем, якщо звернути на це його увагу", тому є деякі сумніви щодо коректності аналізу. Також в аналізі не вистачає деяких показників, але про це пізніше.

Анализ воды запах Славянск

Краматорський водоканал на сайті опублікував повідомлення про те, що воду було надіслано відповідальними службами на аналіз до токсикологічного центру МОЗ України.

Всьому виною водорості?

Синьозелені водорості та інші мікроорганізми, що є причиною цвітіння водойм — справді можуть виділяти речовини, схильні викликати специфічний запах води, — геосмін та метилізоборнеол. Ці речовини в малих концентраціях безпечні для людини, але наші рецептори схильні ідентифікувати їх запахи навіть при найменших концентраціях, як гнильні, рибні чи землисті. Аптечний запах, що був згаданий вище, не відповідає за річкові мікроорганізми, але розберемося з ними детально.

Причиною активного розмноження синьо-зелених водоростей є фосфор і азот. Їх джерела — недостатньо очищені стічні води зі станцій аерації та промислових підприємств, добрива, що змиваються з полів, неочищені стоки автомийок з високими концентраціями поверхнево-активних речовин та ін. Сіверський Донець через велику густоту населення та промислових підприємств є, мабуть, найбруднішою з великих водних артерій України, це стосується також процесів заростання.

Басейн ріки Казенний Торець Але якщо говорити безпосередньо про ситуацію, що склалася на Донбасі наприкінці листопада — початку грудня, то звинувачувати природну органіку складно, адже на вулиці зима та температури не досягають навіть 10°C. Активне розмноження мікроорганізмів у водоймах відбувається в літній час при тривалому температурному режимі більше 20°C. Більш того, хлор зазвичай справляється з цими запахами навіть при високому літньому навантаженні.

Тому звинувачувати джерело води у цій ситуації нелогічно. Якщо вже говорити про природну органіку, можна припустити, що вона могла потрапити у воду внаслідок якихось аварійних ситуацій, пов'язаних із каналізаційними стоками вище Райгородської греблі — джерела Слов'янського водозабору, оскільки очисні Слов'янська зливаються в р. Казенний Торець, який своєю чергою впадає в Донець нижче за течією від усіх питних водозаборів Славводоканалу. Але в данному випадку мала би спостерігатися гамма зовсім інших запахів.

Аптечний запах води: промислові стоки та хлорування

Втім, про органічну природу запахів говорить лише частина людей, більшість скаржилися на аптечний, хімічний запах. Зазвичай так описують групу хлорфенольних забруднень, які утворюються в результаті хлорування води з великою концентрацією промислових органічних речовин фенольної групи. Тут повернемося до опублікованого аналізу - у ньому не було показника фенолів у воді, який би міг відповісти на наше припущення.

Злив стічних вод

Джерелом фенолів можуть бути нафтохімічні та нафтопереробні підприємства, виробництва пестицидів, фенолформальдегідних смол, будівельних матеріалів, пластмас, целюлозно-паперові комбінати.

Згідно з екологічним паспортом Донецької області у 2020 році у воду було скинуто 55 тонн фенолів (тобто їх є кому скидати), але виходячи з їх розташування потенційних підприємств-забруднювачів, у тому числі й фенольного заводу “Інкор” у Торецьку, вони не могли забруднювати воду в частині Сіверського Дінця, яка постачає водою Слов'янський Водоканал. Експертиза токсикологічного центру МОЗ, ймовірно, покаже перевищення концентрації фенолів, але для розв'язання проблеми та запобігання її повторній появі необхідний швидкий пошук джерела забруднення.

Що робити із водою вдома?

Річка Сіверський Донець є найбруднішою річкою в Україні. У її водах є і важкі метали, і органічні хімічні речовини. Класичні технології водопідготовки на фільтрувальних станціях не можуть забезпечити повноцінного видалення ні тих, ні інших речовин. Домашня водопідготовкаСпоживання води з-під крана в їжу в довгостроковій перспективі може негативно позначитися на здоров'ї людини, тому доводиться шукати методи домашньої водопідготовки.

Якщо говорити про точкову проблему запаху води, її допоможе вирішити фільтр з активованим вугіллям. Залежно від площі, яку ви можете виділити під систему, це або компактна колба зі змінним вугільним картриджем, або балон з вугільним завантаженням. Питну воду з Сіверського Дінця очистить до безпечного стану лише зворотний осмос.

Про те, як вибрати фільтр для води вдома ми писали раніше.


Перегляди: 2661
0 голос(а/ів)
Поділитися:
Telegram Viber