Мій фільтр

Вода в космосі

Час читання: 0 хв.
Вода в космосі

Одним з глобальних для науки питань є вивчення позаземної води в космосі на різноманітних тілах. Важливість вивчення води криється, в першу чергу, в тому, що її наявність може бути підставою для формування припущень про існування там біологічних видів.

Якщо ще 30 років тому однозначної відповіді на питання про те, чи є вода в космосі не було, то останні два десятиліття ознаменувалися важливими подіями в цій сфері: знайдені молекули води на поверхні Місяця, підтверджено наявність рідкої води на Марсі та пари в атмосфері Венери, частково вивчені льодові оболонки планет гігантів.

Умови на Землі є особливими. Завдяки оптимальній температурі та тиску, вода на Землі перебуває переважно в рідкому стані. Детальніше про фізичні та хімічні властивості води, що нас оточує, ми писали раніше. Що ж стосується отриманих на сьогодні даних, на інших планетах і космічних об'єктах, вона переважно перебуває або у твердому, або в газоподібному стані. Розглянемо ж докладніше космічну воду на кожному дослідженому сьогодні об'єкті.

Вода на Венері

Вода на Венере

Ця планета сусідська з Землею, але більше наближена до Сонця. Через високі температури, вода не може перебувати в рідкому стані, проте невелика її кількість виявлена в атмосфері. Сучасна наука має підстави вважати, що раніше на Венері була вода в рідкому, або в газоподібному стані. Одна гіпотеза стверджує, що потенційна наявність на поверхні планети гранітів говорить про факт, що вода мала бути на поверхні, оскільки ці породи без неї не формуються. Друге припущення говорить про те, що вода не була рідкою, але в більшій кількості містилася в атмосфері планети. Пізніше були отримані докази того, що внаслідок інтенсивного сонячного випромінювання багато води виділилося з атмосфери. Втім, перше твердження не заперечує друге, як і навпаки.

Вода на Марсі

Лед на Марсе

Потенційно ця планета є найбільш сприятливою для наявності рідкої води. Ще з часів Галілея наука допускала наявність життя на Марсі, але тільки у 21 столітті були отримані докази наявності на Марсі рідкої води.

На перших знімках планети, отриманих в 1972 році вчені виявили особливості рельєфу, характерні для наявності річок з водою. Складність виявлення води на Марсі полягала в тому, що там дуже високий тиск, і незахищений шаром мінеральних відкладень лід моментально випаровується. Трохи пізніше була виявлена ​​крижана шапка на поверхні північного полюса, а у 2018 році вчені змогли просканувати лід на південному полюсі та виявити під землею озеро з рідкою водою.

Юпітер та його супутники

Вода на Юпитере

Величезна планета Юпітер є газовим гігантом. Гіпотези про наявність води в його атмосфері формулювалися давно, а у 2018 році вчені, спостерігаючи через телескопічне обладнання бурю на Юпітері, виявили ознаки наявності води в найглибших шарах хмар. Отже, наявність води на Юпітері підтверджена, але для оцінки її кількості потрібно ще багато часу, зусиль і відкриттів.

Супутники Юпітера - Європа, Ганімед і Калісто, містять на своїй поверхні крижану кірку, яка становить 25 - 50% об'єму.

Вода на Сатурні

Лед на Марсе

В атмосфері Сатурна виявлені сліди води в нижніх шарах атмосфери, а його кільця складаються з рідкої води, що викидається його супутником Енцеладом зі швидкістю 250 л/с. Що стосується самого супутника, то він єдиний в Сонячній системі здатний впливати на планету.

Космічна станція Коссіні вперше досягнувши системи Сатурна отримала знімки фонтанів на Енцеладі, які, за припущеннями, можуть бути як з рідкою водою, так і крижані. У 2011 році Енцелад був названий другим місцем для життя в космосі після Землі.

Титанія, Рея, Титан та інші супутники, маючи товсту кірку льоду, близькі за будовою до супутників Юпітера.

Льодові гіганти Уран і Нептун

Ці планети на сьогодні мало вивчені. Деякі вчені припускають, що вони можуть мати великі океани гарячої води під високим тиском, інші ж називають планети крижаними гігантами, стверджуючи, що вся їхня поверхня покрита льодом.

Вивчення позаземної води  - це крок до пошуку позаземних форм життя, а також можливість знайти ще одне місце існування для людини.

Перегляди: 5713
1 голос(а/ів)
Поділитися:
Telegram Viber