Мій фільтр

Скільки води в організмі людини?

Час читання: 0 хв.
Скільки води в організмі людини?

Вода джерело життя на землі ... Ви, напевно, багато разів чули це твердження. Сьогодні поговоримо про те, скільки води в одному з основних представників цього життя — людині.

Оскільки вода є відмінним розчинником, вона здатна транспортувати безліч речовин.

Вода в організмі людини становить в середньому приблизно 65% води, 70% якої знаходяться всередині клітин, а 30% у позаклітинному просторі.

Роль води в організмі людини

Вода є в кожній ділянці складного людського організму. Щоб зрозуміти, чому води так багато, для початку розглянемо її основні функції.

Основним завданням води є її участь в метаболізмі. Всі речовини, які надходять в шлунок, в травній системі зазнають ряд складних змін. В результаті цього синтезу з білків виходять амінокислоти, з жирів — гліцерин і жирні кислоти, а з крохмалю — глюкоза. Як ви здогадалися, всі ці процеси відбуваються у воді.

Другою, не менш важливою функцією є підтримка осмотичного тиску всередині клітини, а по суті, її цілісності. Оскільки клітина повинна вбирати та виводити речовини, то вона являє собою напівпроникну мембрану. Якщо описувати цей процес на прикладі клітин, він буде виглядати приблизно так. Тиск утворений розчином всередині клітини має бути рівним тиску зовні клітини. Коли організм зневоднений або внутрішньовенно вводяться розчини із занадто високим вмістом солей, то клітини будуть стискуватися випускаючи воду назовні. Якщо ж ввести внутрішньовенно занадто багато чистої води або розчину з низьким осмотичним тиском (низьким солевмістом), то клітина буде втягувати в себе воду, для того, щоб врівноважити тиск.

Кислотно-лужна рівновага в організмі людини також є важливим фактором, який регулюється завдяки водному середовищу. Наприклад, слина, яка є водним розчином може досягати рівня pH - 8, а шлунковий сік має сильнокисле середовище з pH 1,5 - 2.

Теплообмін і терморегуляція, виявляється, також відбуваються завдяки воді. Принципи терморегуляції лежать в тому, щоб при підвищенні температури тіла, підвищити віддачу тепла, а при зниженні її — максимально зберегти. Ці процеси можна спостерігати, коли на вулиці спекотно, тобто ззовні надходить зайве тепло, або під час фізичних навантажень, коли внаслідок розщеплення цукрів виділяється зайва енергія. Тоді людина починає пітніти та виділяти піт, тобто воду, щоб вивести з організму зайве тепло.

Транспортна функція води полягає в тому, щоб забезпечити доставку поживних речовин кров'ю, лімфою, а також видалити продукти життєдіяльності — сечу, піт і ін.

Як залежить маса води в тілі людини від віку?

В інфографіці нижче ми наводимо вміст води в тілі людини в різні вікові періоди. Чим старша людина, тим нижчим буде вміст води. Наприклад, людський ембріон може містити до 90% води, доросла людина близько 65%, а літні люди — близько 40%.

Скільки води в тілі людини

Завдяки цим відсоткам можна розрахувати, скільки літрів води в тілі людини, наприклад, тіло новонародженої дитини буде містити близько 3 літрів води, а чоловіка середнього віку 50 - 60 літрів.

Це пов'язано з фізіологічними особливостями тканин. Скелет дитини еластичний, це означає, що в ньому більше хрящової тканини, а значить і води. З віком кістки стають більш твердими, а пізніше і крихкими саме внаслідок того, що в них фізіологічно знижується вміст води. Старіння шкіри та зниження еластичності судин також пов'язане зі зниженням кількості рідини в тканинах.

Відсотковий вміст води в тілі людини

Тепер розглянемо, де переважно зберігається вода в організмі людини. Найбільше рідини (понад 90%) міститиметься в крові. Кількість води пов'язана з тим, що кров має бути рідкою. Мозок складається приблизно з 75% води, забезпечуючи необхідне середовище для його нормального функціонування. Печінка містить близько 79% води, підтримуючи свої життєво важливі функції. Нирки, відіграючи ключову роль у фільтрації та очищенні організму, містять близько 82% води. Шкіра, що є зовнішнім покривом, містить приблизно 64% води, забезпечуючи пружність і зволоження. 

М'язи, важливі для підтримки рухових функцій, складаються з приблизно 79% води. Кісткова тканина, хоча й має тверду структуру, містить близько 31% води, що забезпечує необхідний баланс міцності та гнучкості. Усередині клітин міститься вода, і її вміст залежить від типу клітин. Наприклад, у клітинах мозку вода може досягати 85%, забезпечуючи оптимальні умови для їхнього функціонування.

Легені, вміщуючи близько 9% усієї крові в організмі, містять до 83% води. Це пов'язано з їхньою участю в частковому теплообміні, коли вода випаровується з поверхні альвеол, забезпечуючи ефективний газообмін. Найменше рідини містить кісткова тканина, завдяки тому, що вона має впорядковану щільну структуру, що потрібно для забезпечення міцності

Скільки води в організмі людини

Скільки потрібно пити води на день?

Кількість води, яку потрібно пити на день, може варіюватися в залежності від різних факторів, таких як вік, стать, фізична активність та кліматичні умови. Наприклад, фізично активні люди, вагітні жінки або ті, хто перебуває в гарячому кліматі, можуть потребувати більше води. Краще визначити свої індивідуальні потреби води, слухаючи сигнали свого організму і пильно стежачи за власним відчуттям спраги.

Пам'ятайте, що фактори, такі як харчування та інші напої, також можуть вносити вклад у загальний обсяг рідини, яку ви споживаєте протягом дня.

Скільки потрібно пити води?

Кажуть, що людина має випити 8 склянок води на день. Від чого залежить добова потреба у воді та коли можна її пити. Раніше в блозі, ми розглядали питання про те, скільки потрібно пити води дорослим і дітям, а також чи можна замінювати її іншими напоями.

Що таке зневоднення організму?

Під час фізичних навантажень, хвороби або підвищення температури навколишнього середовища людина може виділяти більше води, ніж зазвичай. Необхідно, відповідно, підвищити її надходження в організм. Якщо баланс все ж порушений, тоді виникає дегідратація або зневоднення організму, яке супроводжується рядом негативних наслідків. Про те, що таке зневоднення і як його уникнути читайте тут .

Часті питання про питну воду

Як дізналися про те, що людина складається з води?

Вперше відомість про те, що людина складається з води, можна причетно пов'язати з давньою медициною та філософією. Вже в давньогрецькому періоді вчені та філософи, такі як Емпедокл та Гіппократ, висловлювали теорії про те, що тіло складається з чотирьох основних елементів: вогню, повітря, землі і води.

Поширена інформація про те, що вода в людині становить 60-70%, в основному походить із сучасної медичної науки та досліджень, які тривають протягом років. Це знання є важливим для збереження нашого здоров'я і розуміння того, як різні аспекти нашого організму взаємодіють з водою.

Скільки води в людині за вагою 60 кг?

Людина приблизно на 60% ваги складається з води. Таким чином, для особи з вагою 60 кг, приблизно 36 кг (60% від 60 кг) буде водою.

Оскільки 1 літр води має масу приблизно 1 кг, то 36 кг води дорівнюють близько 36 літрам. Так що, за цими оцінками, людина з вагою 60 кг містить близько 36 літрів води в своєму організмі.

Скільки людина максимум прожила без води?

Немає точної інформації про те, скільки людина може максимально прожити без води, оскільки це сильно залежить від конкретних умов і індивідуальних факторів. Зазвичай період виживання без води обмежується кількома днями.

Проте є випадки довготривалого перебування без води в екстремальних умовах. Наприклад, в 1979 році Мауріціу Херцог, австрійський альпініст, вижив більше 18 днів без їжі та води під час падіння в глибокий гірський отвір в Перу. Однак це був винятковий випадок, і таке виживання в екстремальних умовах — це рідкість.

У будь-якому випадку, безводдя призводить до серйозних ускладнень і швидко стає критичним для організму. Регулярне споживання води є важливим для підтримання життєво важливих функцій в організмі.

Ресурси:

  1. Siri, William E. "Body composition from fluid spaces and density: analysis of methods." (1956).

  2. Mitchell, H.H., Hamilton, T.S., Steggerda, F.R., and Bean, H.W., 1945, The chemical composition of the adult human body and its bearing on the biochemistry of growth: Journal of Biological Chemistry, v. 158, issue 3, p. 625-637.

  3. "The Water in You: Water and the Human Body." U.S. Geological Survey. URL:  https://www.usgs.gov/special-topics/water-science-school/science/water-you-water-and-human-body


Перегляди: 83671
0 голос(а/ів)
Поділитися: