Мій фільтр

Високий рівень TDS після осмосу: чому так?

Час читання: 0 хв.
Високий рівень TDS після осмосу: чому так?

Часто наші клієнти ставлять це питання вже після придбання системи зворотного осмосу, тому сьогодні поговоримо про причини такого явища та необхідність будь-яких маніпуляцій для зміни ситуації.

Що таке TDS та ppm?

TDS (Total dissolved solids) - це загальний вміст розчинених у воді неорганічних та меншою мірою органічних солей. ppm (parts per million) - це одиниця вимірювання солевмісту, у більш звичній нам формі позначається як мг/л або мг/дм3.

Іонами, які роблять максимальний внесок у загальний солевміст є:

 • катіони: натрій, калій, кальцій, магній;
 • аніони: карбонати, гідрокарбонати, сульфати та нітрати.

Для вимірювання загального солевмісту застосовують спеціальний прилад - TDS-метр або солемір. Принцип роботи його заснований на методі кондуктометрії, тобто прилад визначає електропровідність розчину та конвертує її в показник загального солевмісту, які наводяться в одиницях ppm (мг/л).

Важливо відзначити, що TDS-метр – це, швидше, прилад, який допомагає швидко, але опосередковано оцінити якість води.

Аналогом даного показника в стандарті якості питної води є "сухий залишок", тому що саме випаровуванням визначається показник загального вмісту розчинених речовин у стандартизованих методиках.

Детальніше про методи визначення показників води в домашніх умовах ми писали раніше.

Яким має бути TDS після осмосу?

water-tds

За ідеальних умов роботи (склад і температура води) мембрани зворотного осмосу забезпечують видалення 98-99% солей, також частина полютантів затримуються на початковому етапі фільтрації — механічних та вугільних картриджах.

Якщо все працює правильно, якість води після осмосу має бути такою:

Показник

Значення

pH

5,5 - 6,5

TDS, мг/л

5 - 15

Кальцій

<2

Магній

<1

Натрій + калій

< 5


Нормальне значення TDS після фільтру з мінералізатором

У процесі мінералізації вода з низьким pH проходить через додатковий фільтр, який містить природні мінерали, найчастіше кальцит. Завдяки кислому середовищу, вода активно розчиняє солі кальцію та магнію, і насичується іонами кальцію та магнію. В результаті вода після зворотноосмотичних систем Ecosoft відповідає таким показникам:


Показник

Standard/Absolute

P’URE Balance

AquaCalcium

pH

6,5 - 7,5

7,0 - 8,5

7,0 - 7,5

Мінералізація, мг/л

20 - 30

60 - 80

55 - 65

Кальцій

< 10

10 - 15

10 - 15

Магній

4 - 6

Оскільки в процесі мінералізації застосовуються природні мінерали, значення можуть дещо відрізнятися у велику сторону відразу після встановлення нового мінералізатора або при наливі першої порції води. Таке явище — у межах норми, оскільки на самому початку використання мінерали можуть мати дещо активнішу поверхню й, відповідно, розчинятися краще, а триваліша взаємодія води з ними при простої, дозволяє воді повніше розчинити вміст мінералізатора.

Чому TDS після осмосу вище заданого?

Що ж робити, якщо вимірявши TDS води, замість 10-15 ppm після осмосу, ви бачите зовсім інше значення? Існує ряд причин, які можуть призводити до таких наслідків:

 • зміна якості вихідної води;
 • зміна параметрів роботи мінералізатора;
 • необхідна заміна мембрани зворотного осмосу;
 • помилка роботи TDS-метра.

Розберемося детальніше.

Зміна якості вихідної води

Якість води

Максимальний показник сухого залишку для водопровідної води < 1000 мг/л, попри відповідність питної води заданим вимогам, далеко не завжди це так. Якість води централізованого водопостачання може змінюватись в залежності від пори року, погодних умов (танення снігу, паводків), а також різноманітних аварійних ситуацій.

Крім здатності затримувати солі, що характеризує ступінь очищення води загалом, є ще один параметр — селективність. Простими словами, це здатність затримувати одні іони краще, ніж інші. Це добре ілюструється в першій таблиці вище, де показано, що сумарна концентрація магнію та кальцію після мембрани нижча, ніж натрію та калію, яким легше “проскочити” мембранний бар’єр. Саме з цієї причини ступінь ефективності роботи мембрани оцінюється зниженням вмісту хлориду натрію, проте для побутових елементів він дорівнює зазвичай приблизно 98%.

Час замінити мембрану зворотного осмосу

Заміна мембрани зворотного осмосу

Якщо показники TDS на виході значно підвищені (>100 ppm) для фільтрів без мінералізації, є вірогідність, що мембрана зворотного осмосу вийшла з ладу. Причин може бути кілька:

 • низька якість очищення на етапі префільтрів — якщо поліпропіленові та вугільні картриджі на вході у фільтр не були замінені вчасно, або є неякісними, мембрана може бути просто пошкоджена механічними частинками та/або хлором. У такому випадку вагому роль також грає якість води, тому що, чим вона нижча, тим більша можливість швидкого вичерпання ресурсу картриджів;
 • різкий стрибок тиску в системі може просто "порвати" мембрану, а при занизькому тиску вода може навіть не йти. Детальніше про те, який тиск повинен бути в баці осмосу, ми писали раніше;
 • неправильні умови зберігання мембранного елемента;
 • брак від виробника.

Помилка вимірювання та тактика поведінки з TDS метром

Для отримання коректних значень загального солевмісту необхідно, щоб прилад був відкалібрований відповідно до інструкції виробника. Похибка у вимірюваних значеннях невідкаліброваного приладу може бути дуже суттєвою.

Другим етапом є правильне вимірювання. Є кілька правил, які допоможуть правильно виміряти його:

 1. перед набором води з фільтра спустіть 1-2 склянки води;
 2. ретельно споліскуйте датчик солеміра, якщо збираєтеся проводити вимірювання води з меншим солевмістом.

Якщо у вас залишилися питання, будемо раді бачити їх у коментарях. Якщо проблеми стосуються вашої системи Ecosoft, рекомендуємо відразу звернутися до служби підтримки для отримання рекомендацій, як діяти у вашій ситуації:

+380443448194
+380674829863

Перегляди: 12579
2 голос(а/ів)
Поділитися: