Мій фільтр

Чому морську воду не можна пити?

Час читання: 0 хв.
Чому морську воду не можна пити?

Практично всі діти дуже люблять пити воду з ванної, басейну, річки і моря. Солона вода їм особливо подобається, та й не тільки дітям, не тільки пити. Сьогодні поговоримо про те, чому пити морську воду не корисно, шкідливо, небезпечно ... А ще про інші сфери її застосування як безпечного, так і небезпечного.

Що буде якщо випити морську воду?

Ми часто говоримо про осмотичні явища в фільтрах для води, але це не основна сфера застосування осмосу. Клітини людини, рослин і тварин вже дуже багато тисячоліть використовують осмотичні явища. Жива клітина покрита напівпроникною мембраною, яка здатна пропускати воду, іони і молекули. Оскільки ця мембрана є дуже м'якою та гнучкою, її цілісність, як і форма клітини, підтримуються завдяки рівному тиску всередині і зовні клітини.

Осмос в клітині

Осмос призначений для підтримки цієї рівноваги шляхом перенесення розчинника з менш концентрованого в більш концентроване середовище. Коли в організм потрапляє звичайна чиста вода, вона не зрушує рівновагу, оскільки її солевміст близько до людських клітин. А ось солона вода здатна порушувати цю систему, оскільки коли вона оточує клітку, то рідина з внутрішньоклітинного простору прагне виділитися назовні, щоб зрівняти рівновагу в системі. В результаті клітина стискається і виходить ефект дегідратації. Зворотне явище — розпирання або руйнування клітини через переповнення водою теж можна спостерігати, якщо замість фізіологічного розчину внутрішньовенно ввести людині чисту дистильовану воду.

Якщо говорити простіше, солона вода призводить до зневоднення і збільшує потребу людини в чистій воді. Звичайно, один ковток морської води не змусить вас або вашу дитину померти від спраги, але систематичне її споживання при відсутності інших джерел питної води може призвести до смерті.

Це була основна частина відповіді на питання про те, чому не можна пити воду з моря. Далі ми розглянемо простіші моменти, які теж необхідно знати кожному.

Мікроби в морській водіМикробы в морской воде

У морі, як і в будь-якому іншому водоймищі, особливо в теплу пору року здатні активно розмножуватися мікроорганізми. Найпопулярнішими є знайомі нам кишкові палички. Ентеровіруси, гепатит A, ротавірус в морській воді також можуть відмінно себе почувати. Ймовірність розповсюдження інфекційних захворювань обумовлена низкою факторів:

  • солоність води — звичайно, прісні водойми є найсприятливішим середовищем для проживання патогенів, але при цьому вони можуть виживати й у солоній воді, особливо, коли солоність низька, наприклад, в Азовському або Чорному морях.
  • температура води — чим тепліше, тим сприятливіші умови для розмноження бактерій і вірусів;
  • наявність побутових стічних вод — фекальні стоки завжди містять кишкову паличку, інші мікроорганізми там також зустрічаються досить часто, а спуск стоків без очищення — це досить розвинене явище в багатьох країнах, також проблема може зустрічатися біля великих портів;
  • переповнені пляжі — коли ви йдете в басейн, у вас вимагають медичну довідку про ваш стан здоров'я, навіть з урахуванням знезараження води. А ось при вході на пляж довідку ніхто не просить, і, відповідно, чим більше там людей, тим більше шансів, що хтось буде хворий.

Раніше була досить поширена практика, коли люди пили, капали в ніс і робили інгаляції морською водою, привезеною пів року тому з відпустки. На щастя, сьогодні вона припинена, оскільки бактерії дуже люблять час — в закритих ємностях вони розмножуються і чекають моменту аби оселитися на слизовій людини та розмножуватися далі, вражаючи тканини. Пляшка морської водички, набрана турботливою бабусею в морі, могла (сподіваємося, що практика дійсно припинилася) перетворитися при "правильному" застосуванні в маленьку біологічну зброю зі знищення онуків.

Чи є питна морська вода?

питна морська вода?

Так, така вода дійсно існує, правда, вона не зовсім морська. Kona Nigari Water - це вода, яка входить у перелік найдорожчих вод світу. Її отримують в Тихому океані біля Гавайських островів на глибині понад 600 метрів з підводної течії, яка формується в процесі танення затонулих в Гренландії та Ісландії льодовиків. Ця вода не є сильно солоною, вона відповідає вимогам до питної води по всім заданим параметрам.

Морська вода в медицині

Солона вода при нежиті

Сьогодні існують аптечні препарати на основі очищеної та знезараженої морської води, які призначені для розпилення або закапування в порожнину носа. Вони є безпечними й застосовуються для гігієнічних процедур.

В такому випадку осмотичні явища йдуть якраз на користь, оскільки коли концентрований сольовий розчин потрапляє на слизову оболонку носа, він здатний знижувати набряклість, "витягуючи" воду безпосередньо з навколишніх тканин. Важливий момент полягає в тому, що якщо морська вода може бути корисною при нежиті, то у звичайній ситуації вона може викликати деяку сухість носової порожнини. Для щоденної гігієни використовують фізіологічний розчин, який містить всього 0,9% солі та не викликає зсуву осмотичних процесів, на відміну від морської води, що містить 2,2 - 2,7% солі.

Особливу увагу привертають інгаляції морською водою, небулайзер, який сьогодні є майже в кожному будинку в комплекті з дітьми, і не призначений ні для морської води, ні для фізрозчину, всупереч популярним помилкам. І навіть може бути небезпечний, коли застосовується не за призначенням.

Пийте чисту воду, пам'ятайте про шкільні курси хімії та біології, а також прислухайтеся до доказової медицини.

А минулого тижня ми знайшли відповідь на ще одне популярне питання про те, чи можна пити розчин морської солі, і що в цьому небезпечного.

Перегляди: 14629
0 голос(а/ів)
Поділитися:
Telegram Viber