Мій фільтр

Чи передається Covid-19 через воду?

Час читання: 0 хв.
Чи передається Covid-19 через воду?

Важливим питанням, яке цікавить багатьох, є передача нового коронавірусу через питну воду, а також через воду плавальних басейнів і поверхневих водойм. Нижче ми детально розберемося в цих питаннях, але відразу додамо невеликий спойлер: згідно з документами Всесвітньої організації охорони здоров'я ймовірність того, що вода стане джерелом зараження SARS-CoV-19 - мінімальна, і подібні випадки не документувалися. Але вивчення поширення коронавірусу активно ведеться, тому ми вирішили дізнатися, що ж цікавого говорить наука з цього приводу.

Чи виявлено коронавірус в стічних водах?

Згідно з дослідженнями РНК SARS-CoV-2 виявляються в відходах життєдіяльності до 48% хворих, причому частіше при прояві шлунково-кишкових симптомів. Важливо, що в людських виділеннях РНК вірусу може залишатися і після того, як в носоглотці її вже немає. А якщо вірус є в продуктах життєдіяльності, то він з великою ймовірністю буде виявлений і в стічних водах, що, власне, і підтверджується численними дослідженнями.

Що стосується життєздатності вірусу у воді, то ситуація в цілому сприятлива. Виходячи з вивчення життєдіяльності цього та інших коронавірусів вони чутливі до:

  • температури — чим нижча температура, тим вища життєздатність, наприклад, при температурі 4°C (згідно з різними джерелами) життєздатність вірусу досягає 14-20 днів, кількох годин при 20°C і 5 хвилин при 70°C;
  • ультрафіолету — це означає, що інтенсивне сонячне випромінювання або застосування знезаражувачів здатне знизити кількість вірусних частинок в воді;
  • аеробних мікроорганізмів на станціях очистки стічних вод;
  • окислювальних дезінфектантів (головне) — наприклад, хлор при концентрації 0,5 мг/л повністю знищує їх.

Тож після виходу зі станцій біологічного очищення вода буде безпечною. Іноді вірус виділяють і після очисних систем, але в кількостях при яких він не може нести небезпеку. Що стосується зараження в результаті контакту зі стічними водами, то воно ймовірне виключно при аваріях на каналізаційних трубопроводах, втім, як і для будь-якої іншої хвороби, наприклад, ентеровірусів або гепатиту A, що, на жаль, регулярно трапляється в Україні. А ось щодо сімейства коронавірусів, шлях передачі їх все ж повітряно-крапельний.

Чи можна заразитися Covid-19 з водою?

Ковід і вода

Цей постер був розроблений Технологічним університетом в Нідерландах описує всю зв'язок коронавірусу Covid-19 з водою.

Фекально-оральний спосіб передачі вірусу передбачає розповсюджувачі у вигляді:

  • одягу, посуду та інших предметів, які можуть переносити на собі частинки вірусів;
  • брудних рук;
  • мух;
  • рідин — переважно питної води;
  • полів, тобто харчових продуктів;

Такий спосіб передачі Covid-19 був підтверджений виключно гістологічними дослідженнями, коли вивчаються окремо взяті тканини людського організму. Так, позитивними були тести з епітеліальними клітинами шлунка, дванадцятипалої та прямої кишки. Це дослідження підтверджує той факт, що зараження через шлунково-кишковий тракт в теорії можливе. Не варто забувати, що на практиці підтверджених випадків подібного зараження сьогодні немає.

Якщо ж повернутися до близького родича нового вірусу - SARS-CoV-1, то передача його фекально-оральним шляхом підтверджена, і саме несправність каналізаційних систем вважається однією з причин його спалаху. Втім, справне каналізаційне обладнання може допомогти позбутися і від багатьох інших інфекційних захворювань, які передаються через воду.

Коронавірус в питній воді

Коронавірус в питній воді

Як ми говорили вище, вчені не знайшли підтверджень того, що коронавірус може передаватися через воду. Але жити в водопровідній воді він цілком здатен, як і багато інших вірусів та бактерій. У трубопроводах розподільчої системи існують біоплівки, які можуть містити в своєму складі віруси й бактерії, але наскільки це явище небезпечне — на цей момент не зрозуміло.

Для уникнення поширення інфекцій через водопровідну мережу повинна використовуватися попередня обробка води, яка передбачає хлорування. Українські водоканали дотримуються світових стандартів і обробляють воду препаратами, які містять активний хлор. На сьогодні вони є найефективнішими та найдоцільнішими економічно дезінфектантами води, зокрема завдяки широкому спектру дії та пролонгованому ефекту, коли в воду дозуються надлишкові концентрації хлору, покликані запобігати повторному зараженню вже очищеної водопровідної води під час руху по трубопроводу.

Що стосується децентралізованих джерел водопостачання (свердловин і колодязів), то з ними ситуація складніша. Вода зі свердловин глибиною 30 і більше метрів зазвичай мікробіологічно безпечна без знезараження, а ось вода з колодязів рідко відповідає санітарним нормам і може мати багатий "внутрішній світ" в результаті просочування відходів життєдіяльності з вигрібних ям або сільськогосподарських угідь. Колодязну воду категорично не можна вживати без кип'ятіння.

І, звичайно ж, пам'ятайте про те, що зворотний осмос здатний забезпечити видалення як бактерій і вірусів, так і інших забруднень води.

Чи можна заразитися при плаванні в річці, морі або басейні?

Коронавірус у басейні

Як ви здогадалися, доказів такого шляху зараження також немає. На сайті CDC (Центр контролю та запобігання захворюванням, США) говорять про те, що купання в водоймах і басейнах буде безпечним. Попри те, що безсимптомні хворі можуть виділяти частинки вірусу, їх концентрація буде надто маленькою для того, щоб привести до захворювань. Більш того, в солоній воді життєздатність патогенних мікроорганізмів зазвичай нижча, та й пряме сонячне світло має бактерицидний ефект, а вода в басейнах взагалі постійно знезаражується. Не варто забувати про збереження дистанції, оскільки ймовірність повітряно-крапельного зараження в людному місці завжди залишається актуальною.

Перегляди: 3114
0 голос(а/ів)
Поділитися: