Мій фільтр

Кокосова вода та її особливості

Час читання: 0 хв.
Кокосова вода та її особливості

Новим трендом фітнесу та здорового способу життя є так звана кокосова вода. Вона прийшла до нас із США, де набирала популярність з 2004 року, зокрема завдяки рекламним компаніям серед знаменитостей. Там її позиціонують насамперед як напій - електроліт для спорту, ну а у нас за традицією, як напій від всіх хвороб. Сьогодні ми розберемося з тим, що в цій водичці унікального, а також чи дійсно вона корисна.

Що таке кокосова вода?

Це рідкий сік молодих плодів кокосової пальми. В процесі дозрівання сердцевина плоду твердне і перетворюється у звичну нам форму твердого кокосу.

Існує два шляхи отримання кокосового соку:

  1. Безпосередньо з плоду, як це буває в тропічних країнах, де сік кокосу є звичним напоєм - його м'який край пробивають і вставляють соломинку;
  2. У консервованому вигляді: в скляних, пластикових пляшках і тетрапаках, вона з'явилася на ринку нещодавно, оскільки не було технології її консервації.
Склад кокосової води

Смак кокосової води може відрізнятися в залежності від регіону її виробництва, загалом має характерні солодко-кислі нотки.

Кокосова вода: склад

Унікальні властивості цього напою нібито обумовлені його складом: мало вуглеводів (цукрів) і жирів. Відповідно, кокосова вода, калорійність якої становить всього 45,6 ккал в склянці, є популярною серед людей, що дотримуються здорового харчування. Про користь води з лимоном, досить відомого некалорійного напою, ми писали раніше.

Крім низької калорійності вода з кокосу містить досить широкий специфічний набір мінералів і вітамінів, за що здобула популярність як електроліт.

Чим відрізняються кокосова вода і молоко?

Кокосове молоко - це продукт перероблення стиглих плодів, вода ж, як ми говорили вище, являє собою рідкий сік молодого кокосового горіха. Молоко має зовсім інший склад і властивості, є більш поживним, містить більше жирів і вуглеводів.

Користь кокосової води

Альтернатива газованій воді та спортивним напоям

кокосова вода спорт

Після того, як напій змогли консервувати й упакувати в ємності для продажу, його стали позиціонувати передусім, як ідеальний засіб для регідратації при фізичних навантаженнях і просто питну воду. Дійсно, калорійність кокосової води невисока і складає всі 95 ккал на 0,5 л, тоді як, наприклад, звична "Кола" містить 210 ккал в такому ж обсязі. Тому, якщо ви звикли пити солодку газовану воду, кокосова вода може її замінити, але варто враховувати той факт, що якщо ви споживатимете кілька пляшок такого напою в день, його внесок в загальний добовий раціон буде вже істотним. З цієї причини все ж краще не заміняти чисту воду іншими напоями. 

Також кокосова вода містить багато калію, натрію, кальцію і магнію, які втрачаються при інтенсивних заняттях спортом, і може бути суттєвим доповненням до дієти. Щодо інших елементів, їх в кокосовій воді мало - менше ніж 1% добової норми.


Елемент

мг/500 мл

% добової норми

Добова норма, мг *

Кальцій

120

9

1300

Магній

125

30

420

Калій

1250

27

4700

Натрій

525

23

2300

*Згідно оновленими даними FDA.

Перевищення цих значень може бути виправдано за медичними показаннями, коли порушена засвоюваність або спостерігається дефіцит будь-якого мікроелемента.

Що стосується досліджень, то існує пул досліджень, які детально розглядають ситуацію з кокосовою водою серед професійних атлетів.

Дієтолог Кетлін М. Зельман, каже, що ні кокосова вода, ні спортивні напої не містять достатньо натрію або вуглеводів для сильного потовиділення (протягом понад 3 годин) і пропонує пити будь-які рідини та споживати, наприклад, солоні крекери.

Що стосується досліджень, експеримент 2012 року з випробуваною групою показує, що кокосова вода VitaCoco® за ступенем регідратації спортсменів при регулярних інтенсивних тренуваннях показує таку ж ефективність, як вуглеводно-електролітний спортивний напій, кокосова вода з концентрату і звичайна вода. Також зазначено, що спортсмени відчували значну переповненість шлунка при вживанні кокосової води. Ще два дослідження з групою з 8 і 10 осіб показали, відповідно, несуттєву різницю, і її відсутність між рівнями регідратації простою і кокосовою водою.

Цитата

Ненсі Кларк, автор книги "Керівництво зі спортивного харчування":

Незалежно від того, обираєте ви спортивний напій, кокосову воду або звичайну воду, всі вони допомагають підтримувати водний баланс вашого тіла. Проблема в тому, що коли ви інтенсивно тренуєтесь протягом понад 3 годин в спеку і втрачаєте багато рідин організму, вам потрібні легкозасвоювані вуглеводи для швидкої енергії та для поповнення втрачених електролітів, таких як натрій і калій.

Кокосова вода для лікування діабету, інфаркту міокарда та інших захворювань

Сьогодні не існує досліджень на людях, які б могли показати якісь особливі властивості кокосової води. Експерименти на мишах показали позитивну динаміку щодо індукованого діабету і кардіоміопатії. Дуже часто дослідження, які отримують своє продовження на людях, не знаходять позитивних ефектів, а іноді мають дуже серйозні побічні ефекти. Тому не варто покладати на цю воду особливих надій, а ресурси витрачені на покупку краще вкласти в традиційну медицину.

Чи можна пити кокосову воду?

Health-Insurance-Quotes.jpg

У 2012 році компанія "Vita Coco", яка заявляла, що в кокосової воді в 15 разів більше корисних мінералів, ніж в інших спортивних напоях, внаслідок національного судового позову виплатила 10 млн дол. компенсації за обман користувача на етикетці.

Також FDA винесла попередження виробникам, що рекламні тези про напій як такий, що має "противірусну дію", "регулює рівень цукру", "знижує рівень холестерину" та інші подібні твердження, є неприйнятними та вводять споживачів в оману. А наявність насичених жирів в кокосових продуктах не дає підстав відносити до "здорового" раціону весь асортимент кокосових продуктів.

Що стосується виявлених побічних ефектів, вони рідкісні. Основним ризиком споживання кокосової води є гіперкаліємія - підвищення рівня калію в крові. Два найпопулярніших випадки стосувалися вживання більше двох літрів кокосової води в день.

Жінка 26 років з діабетом першого типу і гіпертензією була госпіталізована з порушенням тиску і погіршенням загального стану. Другий відомий випадок, 42-річного чоловіка, який весь день грав на сонці в теніс і також спожив понад двох літрів води: швидка зафіксувала зниження артеріального тиску і температури тіла, дезорієнтацію і порушення серцевого ритму. У обох був істотно порушений рівень калію в крові.

Також історично в Індії існує обряд самогубства серед людей похилого віку - талаікутал, коли людина споживає велику кількість кокосової води, що призводить до лихоманки, серцевої недостатності та смерті. Однак точні причини смерті не з'ясовані.

Медики рекомендують обмежити споживання цього напою людям з порушенням електролітного балансу.


Висновки

  1. Споживання кокосової води не зашкодить вам, якщо пити її дозовано, і може бути смачним доповненням добового раціону.
  2. Вплив на рівень регідратації нічим не відрізняється від інших відомих напоїв, ніяких унікальних властивостей, підтверджених науковими дослідженнями, наразі така водичка не має.

Перегляди: 4045
1 голос(а/ів)
Поділитися: