Мій фільтр

Як працюють антисептики?

Час читання: 0 хв.
Як працюють антисептики?

Принцип роботи антисептиків полягає в тому, щоб знизити кількість колоній мікроорганізмів на певній ділянці простору, будь це шкіра або інші поверхні.

Принцип дії будь-якого засобу для дезінфекції полягає або в руйнуванні клітини мікроорганізму, або в знищенні якийсь із її частин. Нижче розберемося в принципах роботи найпоширеніших засобів.

Мило

main_hand-washing-detail-banner.jpg

Мило розчиняється в воді таким чином, що частина молекули (головка) розчинна у воді, а частина (хвіст) здатний з'єднуватися з жировими частинками. Відповідно, в процесі миття жирові частинки, які є субстратом для бактерій, зриваються з поверхні та утворюють емульсію з милом і водою. Таким чином основна частина мікроорганізмів змивається зі шкіри.

Що стосується вірусів, то багато з них дуже чутливі до поверхнево-активних речовин, оскільки мають ліпідну, тобто жирову оболонку, і просто руйнуються.

Спиртові засоби

hand-sanitizer-donation.jpg

Спирти є одними з найстаріших асептичних засобів. Принцип їх дії заснований на тому, що вони "витягують" з мікроорганізмів воду і викликають згортання білкових речовин.

Найбільш часто використовуваними в асептичних цілях спиртами є етиловий і ізопропіловий спирт. Їх асептичні властивості проявляються починаючи з 20% концентрації, але оптимальним є їх вміст не менше 60% обсягу.

Хлор та інші окиснювачі

Хлор, перекис водню, персульфат натрію теж мають знезаражувальні властивості. Принцип їх дії заснований на тому, що вони окиснюють клітину, тим самим повністю руйнуючи її.

Хлорні розчини є одними з найбільш популярних засобів для обробки приміщень.

До дезінфектантів-окисників також відносяться перекис водню і засоби на базі персульфату натрію, дезінфекційний ефект яких викликаний виділенням активного кисню.

Застосування подібних засобів для шкірних покривів обмежена їх подразним ефектом.

Температури та ультрафіолет

Ультрафиолет

Більшість клітин бактерій і вірусів при підвищених і знижених температурах гинуть, а ультрафіолет пошкоджує ДНК клітини, що також припиняє розмноження мікроорганізмів.

Тривале кип'ятіння предметів дійсно може вбити багато мікроорганізмів, але при цьому все-таки не діє на частину серйозних патогенів.

Ультрафіолет - це скоріше допоміжний метод.

Що таке антисептик для рук?

Санітайзер — це засіб для швидкої дезінфекції рук. Більшість антисептиків для дезінфекції рук виробляються на основі ізопропілового або етилового спирту. Зміст спиртів в готової суміші має бути не менше 60%. До складу санітайзерів додаються перекис водню або бензалконію хлорид (хлоргексидин, як ми звикли його називати). Також до складу антисептиків додають гліцерин і інші відволожувальні компоненти, які призначені для пом'якшення шкіри, висушеної спиртом.

Вище ми описали базовий склад антисептика. Додатковими компонентами можуть бути:

  • ароматизатори природного і штучного походження;
  • загусники (наприклад, поліакрилова кислота, яка утворює гелевий антисептик для рук).

Антисептики Ecosept Ecosoft.png

У зв'язку з загрозою Covid-19 фахівцями Ecosoft була запущена лінія по виробництву рідкого спиртового антисептика Ecosept . Він сертифікований в Україні та повністю відповідає вимогам Всесвітньої організації охорони здоров'я .

Також можна купити безспиртовий шкірний антисептик, який може містити гуанідини, третинні та четвертинні аміни, похідні фенолів, ефіри. Перевага даних засобів в тому, що вони не мають виразного запаху і менше сушать шкіру. Але при цьому антисептик для рук без спирту може мати обмежений спектр дії, або знижену ефективність, тобто знищувати не всі існуючі мікроорганізми, або знезаражувати поверхню не повністю.

Також вам можуть бути цікаві статті.

  1. Кип'ятіння води” - про те, як кип'ятіння впливає на воду і вбиває мікроорганізми.
  2. Методи знезаражування води” - про технології, які роблять воду безпечною.
  3. Мікроорганізми в воді” - про те, скільки небезпечних мікробів можуть потрапити в ваше тіло з води.
Перегляди: 3155
0 голос(а/ів)
Поділитися:
Telegram Viber