Мій фільтр

Що варто знати про бювети Києва?

Час читання: 0 хв.
Що варто знати про бювети Києва?

Перший бювет з'явився в Києві під час німецької окупації на території військового госпіталю, але сьогодні він не працює. Загалом гострої потреби в підземній воді в Києві нема і не було, оскільки води, що подається з Дніпра і Десни достатньо.

Справжньою причиною появи величезної мережі бюветів була аварія на Чорнобильській атомній станції. Річка Прип'ять впадає в Дніпро вище Києва, а передбачити поширення радіоактивних частинок через воду і, відповідно, її радіаційний фон було досить складно, але за попередніми оцінками територія Києва була зоною можливого ураження.

З цієї причини у сфері водозабезпечення міста Києва було прийнято два важливих рішення:

  • Споруда пересувної водоочисної станції, яка повинна була подавати воду з Десни та заміщати Дніпровський водозабір. Станція, не дивлячись на злегка "втомлений вигляд" знаходиться в робочому стані й нині.
  • Спорудження мережі бюветів — щоб екстрено забезпечити безпечну питну воду, почали швидко бурити свердловини.

На щастя, всі заходи виявилися зайвими, оскільки величезне водосховище - Київське море, стало своєрідним буфером, на дно якого осіли радіоактивні частинки, що зберігаються там і сьогодні.

Ще один етап розширення мережі бюветних комплексів міста Києва стався відносно недавно, на початку 2000-х років.

Що таке бювет?

Бювет це спеціальне громадське місце, де люди можуть пити воду з природних джерел або спеціальних кранів.

Ідея бюветів має давнє коріння. У різних культурах люди вірили в лікувальні властивості води і відвідували джерела для поліпшення здоров'я. Згодом ці місця стали розвиватися в спеціальні пункти, де вода стала доступною для широкої публіки.

Основна привабливість бюветів полягає в якості води, яку вони надають. Мінеральні води, багаті різними елементами, вважаються благотворними для здоров'я. Ці води можуть містити мінерали, такі як кальцій, магній, селен, які позитивно впливають на організм.

Багато курортних міст прагнуть розвивати бювети як туристичну пам'ятку. Туристи з різних куточків світу приїжджають, щоб випробувати унікальні води та отримати досвід лікування природою.

Сучасні бювети зазвичай оснащені спеціальними кранами, що дозволяють відвідувачам самостійно наливати воду. Деякі з них також надають інформацію про склад води та її корисні властивості.

Що ж відбувається з бюветами в Києві сьогодні?

9af0f334-3e89-41d5-b488-7ce563604497.png

Згідно з даними державного підприємства "Київводфонд" зараз в його відповідальності знаходиться 169 бюветних комплексів. Глибина свердловин в бюветах коливається від 90 до 340 метрів — це води сеноманського і юрського горизонтів. Загалом бюветів в Києві на сьогодні - 203. Інформації про кожну споруду ми, на жаль, знайти не змогли. Втім, це не завадить нам розглянути переваги та недоліки такого джерела водопостачання.

Глибина бюветних свердловин говорить про те, що вони досягають горизонтів, захищених від зовнішнього впливу. Якщо вода сеноманського горизонту досить часто буває проблемною: містить багато заліза, твердості, сірководню, то вода з Юрського горизонту зазвичай має ідеальний склад: не містить заліза, має оптимальну для людського організму кількість мінералів, а також є кристально прозорою.

У випадку з бюветами все складніше. Поки вода з-під землі закачується в колонку, вона може бути забруднена, як залізом через іржу на обладнанні, так і абсолютно недружніми людині мікроорганізмами.

Що містить вода з київських бюветів?

Хімічний аналіз води з бюветів

Згідно з результатами аналізів хімічних параметрів води, які, треба віддати належне, проводяться підприємством " Київводфонд "по 11 основними показниками раз в три місяці (а розширений по 56 показникам — раз на рік), можна прийти до висновку, що 9 з 10 зразків води з бювету відповідають державному стандарту на питну воду. Правда, водопровідна вода також зазвичай відповідає цим вимогам.

Якщо розглядати результати аналізу бюветної води більш детально, то основні показники, які можуть викликати застереження це:

  • залізо — характерна проблема води сеноманського горизонту або ж просто непромитого бювету, насправді не є особливо токсичним, але при тривалому застосуванні може викликати специфічні проблеми шлунково-кишкового тракту. Про проблему заліза у воді ми докладно писали раніше;
  • запах — зазвичай запах підземної води визначають сірководень і мікроорганізми, які часто є його продуцентами;
  • твердість і лужність — ці параметри є непрямими характеристиками мінерального складу води (в деяких бюветах спостерігається їх незначне перевищення), така вода часто утворює сильний накип в чайнику і може бути шкідливою для людей з хворобами сечовивідної системи;
  • амоній і нітрити в розглянутих нами результатах аналізів не були завищені ні в одному зі зразків, але досить часто їх значення знаходяться на верхній межі норми. Втім, у чистій підземній воді цих речовин зазвичай немає, а ось джерелом їх появи є якраз мікроорганізми, а це вже дійсно погано.

Аналізів води на мікробіологічні параметри ми, на жаль, на офіційному сайті не знайшли, як і інформації про їх частоту. Хоча для води без знезараження вони є критичними, особливо в теплу пору року, коли мікроорганізми найактивніше розмножуються.

Так, необроблена вода може стати джерелом легкої діареї для дорослих і більш серйозних наслідків для дітей.

В яких бюветах Києва краща вода

Перше місце з упевненістю належить бюветам Троєщини, де розташовані найглибші свердловини з юрського горизонту. Вода в цих бюветах характеризується мінімальною жорсткістю та вмістом солей удвічі меншим, ніж у більшості інших бюветів міста. Місцеві жителі також високо оцінюють смак цієї води, що підтверджують експерти СЕС на основі об'єктивних даних.

Також високо оцінені бювети Печерського району, де горбистий ландшафт забезпечує гарний захист підземних вод від впливу навколишнього середовища. Вода з цих бюветів має відмінні лабораторні показники і вважається ідеальною для пиття, на думку багатьох відвідувачів.

Експерти також високо оцінили бювети району Жулян і Теремків.

Чи можна пити воду з бюветів у Києві?

Вода з бюветів

Ситуація з київськими бюветами стала значно кращою за останні роки, державні структури почали вести контроль якості води, що регулюють норми ДСанПін для питної води а також частіше проводити регламентні роботи та усувати аварійні ситуації.

Але ми не рекомендуємо споживати воду з бюветів. У разі, якщо ви все ж приймаєте рішення про пиття такої води, намагайтесь кип'ятити її перед застосуванням.

А ще вважаємо обов'язковим нагадати, що дійсно безпечну для себе і своєї сім'ї воду ви отримаєте, використовуючи побутовий фільтр зворотного осмосу.

Ресурси:

  1. Шумигай, І. В., and Н. М. Манішевська. "ВОДОЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ЯКІСТЬ АРТЕЗІАНСЬКИХ СВЕРДЛОВИН МІСТА КИЄВА." 

  2. Бювети Києва. Інститут колоїдної хімії та хімії води ім. А.В.Думанського НАН України. URL: http://iccwc.org.ua/kyiv-buvettes/kyiv-buvettes.html

  3. Київводфонд - Офіційний веб-сайт: https://kyivvodfond.com.ua/

  4. КУРАЄВА, І., and А. САМЧУК. "ГІДРОГЕОХІМІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ СТАНУ ПРИРОДНИХ ВОД м. КИЄВА."

Перегляди: 11204
1 голос(а/ів)
Поділитися: