Мій фільтр

Як працює Бортницька станція аерації

Час читання: 0 хв.
Як працює Бортницька станція аерації

Ми часто розповідаємо як очищається вода перед потраплянням в крани. Сьогодні ж напишемо про те, що відбувається після того, як вона потрапила в систему каналізації.

Система каналізації

engineering-services.jpg

Спочатку вода з квартир потрапляє у внутрішню стічну систему, яка збирає стоки з усього будинку, потім відводиться в зовнішню каналізацію. Вона складається з трьох тисяч кілометрів розгалуженої системи трубопроводів, септиків, колодязів, насосних станцій на території Києва та околиць.

В цілому стічні води це:

  • господарсько-побутові, які збираються переважно з каналізацій житлових будинків;
  • виробничі стічні води (очищення промислових стоків зазвичай проводиться безпосередньо на виробництві, оскільки їх склад може бути небезпечний для систем централізованого очищення, а вже потім зливаються в централізовану систему);
  • дощові води, які збирає зливова каналізація.

Далі ці стоки разом або окремо збираються на станціях очищення стічних вод, і проходять кілька етапів очищення до  допустимої якості.

Оскільки однією з найбільш обговорюваних в Україні є Бортницька станція, ми будемо говорити саме про неї. У станцію зливаються всі води Києва, Ірпеня, Вишневого, Гостомеля, Ворзеля, Бучі, Коцюбинського, Софіївської Борщагівки, а також Борисполя і Вишгорода. Складається вона з трьох блоків, які були введені в роботу в 1964, 1975 і 1986 роках. Паспортна продуктивність 1,8, а фактична на сьогодні 0,7 - 1 млн.м³/добу.

За аналогічним принципом працюють й інші класичні станції очищення стічних вод на території України.

Чому забиваються каналізації?

48843991_303.jpg

Співробітники Київського водоканалу приїжджають на аварійні виклики близько сорока разів в день, найчастіше причина виклику — засмічення каналізації. Їх не здивувати ковдрами, подушками, гантелями, кістками та мобільними телефонами в трубах і септиках, одного разу там була виявлена навіть половина автомобіля. Ви розумієте, що дані предмети досить рідко потрапляють в септики та трубопроводи випадково. Тому, коли у вас у дворі в черговий раз неприємно смердить або прорвало каналізацію, подякуйте сусідам.

Ще однією причиною забивання труб є жир, який потрапляє в воду переважно з харчових продуктів. Він налипає на стінки й утворює жирові пробки. За одне планове прочищення труб витягують близько двох тонн жирових відкладень.

Варто відзначити, що планові прочищення проводяться двічі на рік. Також на плечі співробітників волоканалу лягає вирішення аварійних ситуацій.


Як працюють станції аерації?

Тепер поговоримо про те, що відбувається з водою, яка по цій каналізації дісталася до етапу очищення.

Ми звикли називати станції аерації саме, але насправді це лише один етап величезної схеми, яка передбачає ще ряд важливих етапів.

bortnicheskaya-stantsiya-aeratsii-ua.png

Механічне очищення стічних вод

Грабельна станція

Першим етапом є видалення габаритного сміття. Грабельне відділення являє собою решітки, на яких затримуються частинки крупного сміття та автоматичні граблі, які згрібають з поверхні цих решіток сміття. Варто відзначити, що, на Київській станції аерації Бортничі розмір отворів в цих решітках - 16 мм, а на старих установках - до 30 мм.

Це вважається однією з проблем, оскільки великі сміттєві частинки потрапляють на наступні етапи очищення.

Велика кількість знайдених співробітниками Київського водоканалу речей в каналізації та в гребельному відділенні станції Бортничі дивує. Це і вушні палички, і підгузники, шприци, харчові продукти, мобільні телефони й навіть кістки тварин.

Сміття, яке затримується на решітках, віджимають на спеціальних установках і відправляють на сміттєспалювальний завод "Енергія".

Далі відбувається очищення від більш дрібних домішок на пісколовках. Там затримується близько 60% піску, глини, органіки розміром понад 0,25 мм. Пісок містить понад 10% органічних речовин, тому він не знаходить застосування в промисловості. Піщана маса виводиться з пісколовок на спеціальні майданчики два рази на добу. Щорічно збирається приблизно 20 тонн піску.

Пісколовка.jpg
Насправді якби пісколовки були довші, вони б мали вищу ефективність і могли б затримувати до 97% піску, а при промиванні його можна було б використовувати в будівництві.

Біологічне очищення

Після стадії механічного очищення вода прямує в первинні відстійники. Це саме ті круглі басейни діаметром 40 і завглибшки - 4 метри, які зі своїх вікон можуть спостерігати жителі Осокорків. Приблизно за 2 — 2,5 години, поки вода рухається від центру відстійника до збірного лотка, з неї випадає близько 40% осаду, який відкачується на метантенки. У них мул переробляється в біогаз, який містить переважно метан (це анаеробний процес, відбувається з мінімальною кількістю повітря). Отриманий газ використовується для обігріву приміщень.

Бортницька станція аєрації зверху

Вода ж прямує в аеротенки. Там насичується повітрям (звідси й назва "аеробне") і колоніями мікроорганізмів, які називаються активним мулом, поглинають органічні речовини й, відповідно, активно розмножуються в сприятливому середовищі.

Після аеротенків, де вода проводить ще дві — дві з половиною години, активний мул осідає і направляється до мулових колодязів. На цьому етапі вода по каналу довжиною майже 9 км тече в Дніпро, а надлишок мулу відправляють на мулові поля, які є найбільш проблемною частиною біологічної очистки стічних вод.

Ці поля є нагромадження напіврідкої маси розміром в 272 га і несуть велику небезпеку. Фактично вони переповнені втричі — замість 3,5 передбачених, містять 10 млн тонн мулової маси. У 2013 році стався прорив дамби, який змогли швидко відновити і запобігати екологічній катастрофі, через вилив нечистот в Дніпро. Раніше активний мул використовували як добриво на полях, але в 1986 році в зв'язку з Чорнобильскою аварією це заборонили. Сучасним рішенням є ущільнення мулу і спалювання його в спеціальних установках, цей проєкт повинен бути впроваджений в найближчі роки.

Питання біологічного очищення ускладнюється також викидами фосфатів, які посилюють розмноження активного мулу. Про це ми писали раніше.

Чому очисні споруди так смердять?

Ви вже побачили, як відбувається обробка води. Практично кожна ділянка на очисних спорудах може виділяти неприємний запах, який покриває Осокорки, Позняки й іноді Бортничі.

У 1964 році, коли Бортницька станція аерації запускалася, вона була винесена за межі міста, але в наш час район вже входить у межі міста. Рішення проблеми криється в удосконаленні технології очищення — збільшенні тривалості біологічної обробки та зниженні кількості викидів.

Основними пахучими газами є сірководень і меркаптани, що виділяються в процесі біологічного розкладання домішок.

Як розв'язують проблему в Європі?

Станція очищення стічних вод Берлін Ми дізналися, що працює в Києві, і зараз глянемо на систему очищення стічних вод, наприклад, в Берліні.

Там проживає орієнтовно 3,5 млн. чоловік, це приблизно, як і в Києві. Довжина каналізаційних мереж при цьому в три рази менша, всього 9646 кілометрів, а ось станцій більше — цілих шість. Ми коротко розглянемо одну з них — станцію "Рулебен", яка була запущена в 1963 році, тобто ровесниця "Бортничів". Щодня вона генерує від 8 до 15 тонн твердих відходів, при цьому принцип очищення аналогічний і проводиться теж в два етапи.

Але при цьому в переробку йдуть всі продукти:

  • пісок з пісколовок промивається і відправляється на будівельні потреби;
  • активний мул відправляється на зневоднення і спалювання з наступним поділом на фракції та вивезенням на утилізацію або подальше застосування.

Що буде далі

Бортничі були визнані аварійним об'єктом ще в 1989 році, і лише в 2015 році Україна підписала інвестиційну програму з Японією. Урядом було взято кредит під 0,1% річних на реконструкцію станції. У березні 2019 року був оголошений тендер на проведення реконструкції за гроші програми. Роботи з реконструкції було розпочато наприкінці 2019 року. Протягом 6 років вони повинні бути закінчені.

В результаті встановлення системи дезодорації повітря рівні забруднювачів повинні впасти:

  • сірководню з 2,2-6,01 до 0,07 до 0,19 мг/3;
  • метанe – с 0,3-1 до 0,01 мг/3;
  • этилмеркаптану – с 3-8,51 до 0,15-0,38 мг/3.

Таким чином, буде вирішена проблема неприємних запахів.

Що стосується мулових полів, планується встановлення системи ущільнення і печей для спалювання мулу. Це дозволить не тільки попередити подальший злив на поля, а й утилізувати накопичені відходи.

Також передбачені системи для утилізації решти осадів — піску, органічних речовин з первинного відстійника.

І головне — продуктивність очисних споруд буде збільшена з 1 до 1,573 млн.м³/добу, що забезпечить повноцінне покриття потреб міста Києва і прилеглих районів Київської області.

У цьому відео описаний процес реконструкції Бортницької станції аерації.


Перегляди: 14235
1 голос(а/ів)
Поділитися:
Telegram Viber