Мій фільтр

Річка Либідь: що з нею не так?

Час читання: 0 хв.
Річка Либідь: що з нею не так?

Річка Либідь: що з нею не так?

В черговий раз в мережі з'явилися новини про забруднення київської річки Либідь. Цього разу вода пожовкла. Кілька років тому вона зеленіла. А в 90-ті роки минулого століття була визнана найбруднішою річкою Європи. Що ж змінилося сьогодні?

Річка Либідь на карті Києва

Річка Либідь за даними різних джерел бере свій початок у озері в парку "Відрадний", хоча, найімовірніше, її витоками є джерела, а сьогодні каналізаційний колектор зливової каналізації на перехресті вулиць Радищева і Світлогірської поблизу бульвару Вацлава Гавела. У стародавні часи це була судноплавна річка, потім вона поступово міліла, а русло її зменшувалася. Процес поглиблення русла річки під Землю почався ще в царські часи, першою ділянкою був район червоного корпусу Університету Шевченка, а в 1934 році річка практично повністю опустилася під землю.

Перебіг річки досить швидкий. Це обумовлено високим перепадом рівня води між витоком і стоком. 

Ще однією особливістю річки є те, що вона практично не замерзає, це обумовлено її підземною частиною і зливом теплих вод.

Сьогодні довжина річки - майже 17 кілометрів, з яких лише 380 метрів знаходяться у своєму природному руслі, інша частина річки опущена в підземні та наземні бетонні колектори. Площа водозабору басейну річки - 66,3 км2 (в той час, як площа Києва - 836 км2). Через високий нахил (93,5 м) швидкість течії в річці теж висока і при середній водності досягає 0,8-1 м/с.

Либідь Карта

Стан води в річці Либідь

Згідно з екологічним паспортом Києва за 2019 рік, аналіз води у Либеді в місці її витоку в Дніпро показав, що у воді сильно знижений вміст кисню, а також підвищений рівень мінералізації, загальної твердості, хлоридів, заліза, калію і натрію. Також для річки характерні підвищені показники окиснюваності, що говорить про заростання русла.

Однією з основних проблем як Либеді, так і всіх малих річок Києва є забруднення твердим сміттям і стічними водами. Наприклад, прибирання невеликої ділянки русла і навколишньої території біля станції метро Олімпійська зайняла день у більш ніж 50-ти активістів.

Причиною наявності сміття у водах і на берегах річки є людська діяльність. В колекторах можна знайти все.

Другою проблемою є хімічний склад вод. Либідь схована в систему зливових каналізацій Києва. Відповідно, все, що змивається дощем і снігом з поверхні землі, потрапляє в її води та прямує у Дніпро, а в умовах великого міста це важкі метали, нафтопродукти та інші забруднення. Іншою проблемою є незаконні врізки в систему зливової каналізації, наприклад, автомийок, таким чином, у воду надходять поверхнево-активні речовини, нафтопродукти та ін.

Либідь пожовтіла

На початку травня 2021 року активісти громадської організації "Наш Київ" розчистили велику ділянку річки Либідь біля станції "Палац Спорту". 
Вже через тиждень її поверхню пожовтіла. Виною тому була будівельна компанія, яка просто злила в воду будівельні відходи.

Річка фарбувалася в отруйно зелений колір неодноразово. Це пов'язано з витоками в теплових мережах, наявність яких якраз перевіряли співробітники "Київтеплоенерго" за допомогою харчового барвника флюоресцина. 

Також причиною сезонного позеленіння води є нелегальні "врізки" підприємств в дощові каналізації. Широкий спектр хімічних речовин є сприятливим середовищем для розмноження мікроорганізмів.

Либідь позеленіла

Сміття Либідь

Сміття є одвічною проблемою Либеді. Як активісти громадських організацій, так і комунальне підприємство КП "Плесо" регулярно проводять розчистку різних ділянок річки. Тверде сміття не просто погіршує хімічний стан води та зовнішній вигляд річки, а по закритій її частини слідує в Дніпровські води.

Що з річкою сьогодні?

У наші дні існує проєкт рекультивації річки Либідь з виведенням її частини на поверхню і поліпшенням якості води. З 2016 року в КМДА існує проєкт призначений для реконструкції річки, але активних зрушень в цьому напрямі немає, хоча русло річки й стало чистіше завдяки регулярному прибиранню сміття.

Раніше річка була судноплавною, сьогодні по ній дрейфують тільки шматки сміття, а вода набуває то жовтого, то зеленого відтінків.

Перегляди: 7682
1 голос(а/ів)
Поділитися:
Telegram Viber