Мій фільтр

Походження води на землі

Час читання: 0 хв.
Походження води на землі

Вода є основою всього живого на землі, але звідки вона взялася і яким чином накопичила цілі океани? Наука не має простої і чіткої відповіді на це питання. Одні з версій більш реалістичні, інші менш, але остаточної відповіді на питання: "Як з'явилася вода?" - поки немає.

Земля є унікальною планетою з океанами рідкої води. Вона досить далека від Сонця, що дозволяє воді не випаровуватися, але при цьому досить близько до Сонця, щоб вода не замерзала. Ця унікальність і зробила можливим поширення життя на поверхні нашої планети.

Скільки води на землі?

Попри те, що світовий океан займає 71% поверхні землі та заповнений 1,4 × 1021 кг води, океанічні води складають всього 0,023% маси землі. Також ще 0,5 × 1021 кг води знаходяться в льодовиках, річках, озерах, підземних резервуарах, а також в атмосфері. Значна кількість води також зберігається в земній корі, мантії і ядрі — в них вона міститься не в рідкому молекулярному стані, а пов'язаною в кристалогідратів та інших сполуках. Оцінити реальний зміст води в земній корі поки неможливо, але приблизний об'єм дорівнює трьом світовим океанам.

Скільки води на Землі.jpg

Як з'явилася вода на Землі?

Земля не могла бути спочатку сформованою з існуючими океанами води, оскільки на етапі формування Землі Сонячна система була дуже гарячою. Відповідно, вода потрапила на Землю з космосу. Сучасні дослідження говорять про те, що найімовірніше вода потрапила на землю з крижаними планетезималями, які схожі на сучасні астероїди на зовнішній частині поясу астероїдів.

Геологічні дані вивчення кам'янистих порід на цей час стверджують, що вода була на Землі 3,8 млрд років тому, або 4,28 млрд років тому. Досліджень, що підтверджують більш раннє існування світового океану, на цей час не існує. Важливо відзначити, що теоретичним обґрунтуванням того, що це дійсно була "перша" вода на Землі, є той факт, що приблизно 4,5 млрд років тому відбувалося формування Місяця, який утворилася завдяки зіткненню великого об'єкта з Землею.

Вода має досить низьку температуру конденсації (переходу з пароподібного в рідкий стан), Земля була дуже гарячою на початку свого формування, тому вода не могла втриматися на ній. Водночас в розташованих далі від Сонця областях вода могла конденсуватися та утворювати крижані планетезималі. Тому космічне походження води на Землі є науково обґрунтованим припущенням. Ця теорія говорить про те що, комети, транснептунові об'єкти або метеороїди, що містять воду, стикаючись із Землею, приносили на неї воду.

Одним з методів, який допомагає дослідникам вивчати це складне питання, є співвідношення кількості атомів звичайного водню, і ізотопів — дейтерію і протію. Співвідношення атомів звичайного водню, дейтерію і протію говорить про те, що, найімовірніше, цим джерелом були астероїди. Хоча вимір концентрацій ізотопів в кометах і транснептунових об'єктах мало збігався із земною водою.

Що ж стосується механізмів накопичення води, то остаточної відповіді на це питання вчені поки не дали. Існує ряд гіпотез, які ми наведемо нижче.

Як з'явилася вода на землі

Одна теорія стверджує, що вода на Землі почала накопичуватися близько 4,5 млрд років тому, коли Земля мала     лише 60 - 90% своєї теперішньої маси, і утримувалася на планеті весь цей час. Це припущення підтверджується схожістю ізотопного складу води та найстаріших вуглецевих метеоритів, хоча інші дослідження говорять про те, що верхній шар Землі має відмінні ізотопні склади. Тож внутрішня і зовнішня частини Землі мають різне походження.

Відповідно, друга теорія стверджує, що вода була сформована після "місячного удару", тобто пізніше, ніж 4,5 млрд років тому, завдяки принесеним на планету матеріалам, які були дуже "водянистими".

Третя гіпотеза припускає, що Земля отримала свою воду в результаті місяцеутворюючого зіткнення планет.

Всі три теорії мають право на існування, а також можуть перетинатися одна з одною, пояснюючи появу води на Землі.

Перегляди: 15264
2 голос(а/ів)
Поділитися: