Мій фільтр

Чи потрібна нам йодована вода?

Час читання: 0 хв.
Чи потрібна нам йодована вода?

Йод, безперечно, є найважливішим елементом необхідним для повноцінного функціонування людського організму. Сьогодні ми поговоримо про те, яку роль він відіграє в людському організмі, звідки його брати, і чи може бути вода з йодом джерелом цього мінералу. У природі йод у воді практично не зустрічається, багато його в солоній воді, іноді ним багаті підземні води.

Роль йоду в організмі людини

Цей елемент бере участь у синтезі гормонів щитовидної залози, які відіграють найважливішу роль в процесах метаболізму. Нестача йоду у дорослих може викликати відчуття постійної втоми, слабкості й депресію, зниження інтелектуальної активності, пам'яті, слуху, збільшення і рак щитовидної залози, порушення обмінних процесів і роботи кишечника, стрибки маси тіла, сухість шкіри та втрату її еластичності, випадіння волосся.

Нестача йоду у вагітних може призводити до загрози переривання вагітності, а навіть незначний його дефіцит здатний викликати когнітивні порушення у дітей.

Скільки йоду необхідно споживати?

Основные источники йода

Рекомендована добова норма йоду для дорослої людини середньої ваги - 150 мкг, в різних випадках вона може варіюватися до 300 мкг, але істотно зростає для жінок в період вагітності (250 мкг) і лактації (290 мкг). Для дітей потреба трохи нижче.

Більшість жителів України споживає 40 - 80 мкг йоду на добу. Зонами максимального ризику є Західна Україна і Чернігівська область, де раціон людей є максимально бідним солями йоду.

Джерелами йоду є звичні нам харчові продукти: морепродукти, біла риба, ламінарія, різноманітні овочі та фрукти, яйця, молоко, яловичина та ін.

Досить старим і ефективним методом профілактики є йодування солі. До складу вводять 20-40 мг йодату KIO3, або 3,6 - 7,2 мг елементарного йоду на кілограм кухонної солі. При споживанні добової норми солі, яка становить 5 грамів, вона може забезпечити додатково 18 - 36 мкг йоду на день.

І нарешті ми наближаємося до води.

Чи корисна мінеральна вода з йодом?

Останнім часом стало популярним мінералізувати воду різноманітними елементами: магнієм, бором, кремнієм та ін. Іноді сенс в додаванні цих компонентів є, іноді немає. Що ж з йодом у воді?

Почнемо з того, що йодування води не є поширеною практикою у світі, пошук за запитом "йодована вода" в наукометричних базах показує результати про воду для зрошення овочів.

Популярна мінеральна вода "Йодо" згідно з текстом на етикетці містить від 1 до 42,3 мкг/л йоду, інформація про вміст його в інших мінеральних водах невідома. В якій формі знаходиться йод в цих мінеральних водах ми також не знаємо. Виробник Jodo говорить про додавання в воду препарату "Йодіс-концентрат", який містить 40-80 мкг/л "біологічно доступного" йоду. Яку саме хімічну структуру має ця речовина ми теж не знаємо. Втім, українські вчені в експериментах на мишах, виявили, що він працює приблизно так само, як йодид калію в таблетках. А ось досліджень препарату на людях у відкритому доступі ми не зустріли, як і публікацій від світових авторитетних видань.

Минералка с йодом

Йодована вода не належить до списку препаратів рекомендованих для йодопрофілактики, її склад "плаває" і точний вміст елемента в ній невідомий. Терапевтичне застосування йоду передбачає підбір лікарем чіткого дозування певних препаратів. Тому пити чи не пити воду з йодом вирішувати вам, але якщо ви дійсно схильні до нестачі цього важливого елемента, йодована мінеральна вода не є продуктом, на який варто спиратися в профілактиці йододефіциту.


Перегляди: 9507
0 голос(а/ів)
Поділитися:
Telegram Viber