Мій фільтр

Яка ялинка краще: жива чи штучна?

Час читання: 0 хв.
Яка ялинка краще: жива чи штучна?

В останні роки люди все більше піклуються про навколишнє середовище і як альтернативу зрубаному дереву обирають ялинки в горщиках або зовсім штучні. Сьогодні напередодні новорічних свят ми поговоримо про те, яка ялина принесе менше шкоди воді й навколишньому середовищу загалом.

Звідки беруться ялинки?

У нашій країні існує два типи натуральних ялинок: вирощені на спеціальних ялинкових плантаціях і по-варварськи зрубані в лісі. Ялинки, які висаджують для продажу , ростуть так само як овочі, які ви щодня вживаєте в їжу. Їх спеціально висаджують на певних ділянках землі, доглядають за ними кілька років, потім вирубують, і знову висівають з ялинкового насіння молоді дерева. Одне дерево виростає на метр в середньому за 5-6 років. Вирощуванням ялин і сосен для продажу у нас в країні займаються переважно державні лісгоспи, але є і приватні підприємства.

Ялинкова ферма

Що стосується незаконної вирубки, то ці дерева просто крадуться з лісу, попри штрафи. Тут можна згадати всі наслідки вирубки лісів: менше виробленого кисню, підтоплення населених пунктів і полів, обміління і забруднення річок.

Щоб визначити, звідки дерево потрапило до продавця, потрібно звертати увагу на наявність маркування на стовбурі, видачу квитанції продавцем, а ще зазвичай на сайтах та інших інформаційних каналах міських служб розміщують оголошення про місця легального збуту дерев.

Що стосується утилізації дерева, то вона теж є важливим аспектом. Якщо ви винесете ялинку в контейнер, то її відвезуть на сміттєвий полігон і вона там буде гнити деякий час, збільшуючи обсяг сміття, втім, не виділяючи шкідливих речовин. Якщо ж ви вирішите її утилізувати, то дерево приймають на спалювання такі організації, як " Україна без сміття ", більш того, іноді комунальні служби влаштовують дні приймання використаних ялинок. Наприклад, в Києві вже шість років святкове дерево приймають на утилізацію і на місці перемелюють в деревну стружку, яку використовують в потребах парків.

Що таке штучна ялинка?

Вирубка лісу

Штучні ялинки виробляються з різноманітних полімерних матеріалів. Найпоширенішим є полівінілхлорид (ПВХ) — це тонка плівка, яка одягається на каркас із дроту.

Литі ялинки роблять із пластмас методом лиття в форми, тому вони виглядають дуже реалістично.

Здавалося б, що штучна ялинка буде значно більш дружньою для навколишнього середовища і, зокрема, води. Але це не завжди так. Ми не будемо розглядати вуглецевий слід, як це роблять екологи, хоча глобальне потепління є причиною осушення водойм, ми подивимося на штучну ялинку з точки зору води.

Більшість ялинок виробляються в Китаї, а пластикова сировина для ялинок, вироблених, наприклад, в Україні або в Європі, теж робиться саме там. Для виробництва полімерів застосовують нафту. Частина нафти видобувається безпосередньо в Китаї, частина імпортується і ввозиться нафтовими танкерами, які в середньому раз на рік потрапляють в аварії з розлиттям нафти на поверхні океану. Видобуток нафти вимагає використання електроенергії, яка виробляється з викидами вихлопних газів. Вони, своєю чергою, у формі кислотного дощу осідають на землю. Отримання самого пластику теж не обходиться без стічних вод, які потрібно обробити, злити в водойми й чекати, поки вода сама себе доочистить. Потім контейнер з ялинками буде завантажений на корабель або літак. Після прибуття на місце його розвантажать і автомобільним транспортом довезуть до магазину, куди ви, найімовірніше, приїдете забирати ялинку автомобілем. І як ви вже здогадалися, весь процес транспортування також буде супроводжуватися вихлопними газами та кислотним дощем.

Другим негативним аспектом є питання утилізації штучних ялин. Наприклад, ялинку з ПВХ у вас не вийде здати на перероблення, навіть якщо ви вирішите це зробити. Побутове сміття з полівінілхлориду в Україні практично не приймають , тому ваша ялинка, потрапивши в контейнер, поїде на звалище і буде розкладатися кілька десятиліть, отруюючи довкілля, а особливо ґрунтові води навколо сміттєвих полігонів.

Ялинки з ПВХ

То яка ялинка екологічніша?

Якщо розглядати різницю між природним і фейковим (як кажуть в англомовних країнах) деревом з точки зору впливу на воду, то однозначно варто віддати перевагу натуральній ялинці. При правильній вирубці, вона не несе шкоди водним ресурсам зовсім.

Екологи, які вимірюють всі продукти і процеси вуглецевим слідом (сумарним викидом парникових газів), теж на боці натуральних ялинок. Згідно з дослідженнями вирощування, покупка, транспортування й утилізація натуральної ялини, вирощеної поруч з місцем придбання, викликатиме вуглецевий слід, який дорівнює 16 кг при розкладанні її на звалищі, і всього 3,5 кг при спалюванні. Вуглецевий слід штучного дерева може досягати 40 кг, тому якщо ви обрали цю альтернативу натуральній ялинці чи сосні, не поспішайте відправляти штучну ялинку на смітник.


Перегляди: 944
0 голос(а/ів)
Поділитися:
Telegram Viber