Мій фільтр

Чому трапляються паводки?

Час читання: 0 хв.
Чому трапляються паводки?

Велика кількість опадів: сніжні зими або рясні літні дощі в Україні часто призводять до паводків. В особливо важкі роки вода може забирати життя людей, руйнувати будинки, знищувати посіви. Зараз відбувається активне танення снігу. До чого воно призведе в цьому році? Чому річки виходять з берегів? Як це впливає на якість води, і яким чином можна уникнути паводків? Сьогодні ми обговоримо ці нагальні питання в блозі.

Національна служба України з надзвичайних ситуацій кілька днів тому опублікувала попередження про ймовірні паводки внаслідок підвищення води на 0,7 - 1 м в басейнах річок Західний Буг і Прип'ять у Львівській, Волинській, Рівненській та Житомирській областях. Можливе підтоплення будинків і сільськогосподарських угідь.

Проблеми з паводками є типовими для України. В останні десятиліття вони стали частішими у зв'язку з глобальним потеплінням, вирубкою лісів, та перекриванням сміттям русел річок.

Де бувають паводки?

карта паводків 2020

Найбільш проблемними є басейни Дністра, Тиси, Пруту, Західного Бугу в західній частині України, а також Десни, Прип'яті та їх приток в північній частині. На сході менш вірогідні повені, але деякий ризик є в річках басейнів Сіверського Дінця, Ворскли, Сули та інших приток Дніпра. Зворотна ситуація (посуха) спостерігається в річках на півдні та південному заході (басейни приток Нижнього Дунаю, Південного Бугу та його приток).

Найбільш проблемною є гірська частина західної України. Вирубка лісу, коренева система якого повинна затримувати воду, а листя прискорювати її випаровування, призводить до того, що вода переповнює мілководні річки зі швидкою течією, і стихія зносить все на своєму шляху. Збиток від повеней величезний. Іноді вода в гірських річках піднімається настільки швидко, що люди не встигають навіть винести майно з будинків. Паводки на гірських річках тривають в середньому від 7 до 20 днів.

Що стосується рівнинних річок: Дніпра, Сіверського Донця, Прип'яті та інших, то для них характерні високі повені. Вода прибуває повільно і сходить довше, затоплюючи великі площі. В такому випадку проблемою є замулення русел річок і їх обміління, яке призводить до сильнішого розливу вод, вирубка лісу в Житомирській і Рівненській областях також відіграє негативну роль.

Джерела води під час паводків

Источники воды паводок

Для багатьох жителів сільської місцевості колодязі досі є основним джерелом питної води. До того ж під час повеней часто відключається подача електрики, що не дає можливості працювати насосам артезіанських свердловин, системи централізованого водопостачання, при їх наявності, теж часто не функціонують.

Основним недоліком колодязів є високий рівень забруднення води навіть у звичайний час. Під час підтоплення, ґрунтові води стають непридатними для пиття, найчастіше підвищено мікробіологічні показники, збільшується вміст пестицидів та ін. Тому навіть в критичних ситуаціях колодязну воду треба кип'ятити не менше 5-ти хвилин.

Що стосується систем централізованого очищення води, то там також будуть виникати проблеми: якщо вода береться з поверхневого джерела під час паводку, то вона матиме підвищену каламутність, а в її складі буде багато органічних речовин та ін. Через це якість обробки води на водоочисних станціях може погіршуватися.

Що стосується свердловин, то навіть під час підтоплень, вони захищені від зовнішнього забруднення, і можуть забезпечувати воду стабільної якості.

Як уникнути паводків?

Как избежать паводков?

Існує ряд заходів, які необхідно вжити  та профінансувати для зменшення частоти, інтенсивності й наслідків повеней:

  • припинення вирубки лісів і насадження "лисих" схилів;
  • заборона на вивезення каменю і піску з русел річок в "проблемних" регіонах;
  • поглиблення і розчищення русел річок від сміття та мулу;
  • ретельна підготовка: зміцнення дамб, будинків і комунікацій.

Головним завданням людини є відшкодування ресурсів природі, а не безконтрольне їх вичерпання.

Перегляди: 1397
0 голос(а/ів)
Поділитися: