Мій фільтр

Чи можна пити дощову воду

Час читання: 0 хв.
Чи можна пити дощову воду

Часто в гонитві за здоров'ям люди знаходять різноманітні джерела "живої" і "здорової" води, але виявляється так, що вода з них ще більш небезпечна, ніж, наприклад, водопровідна. Сьогодні поговоримо про те, чи можна пити дощову воду, і які загрози вона може приховувати.

Звідки береться дощ?

Для того щоб розуміти, чому дощова вода має своєрідний склад, необхідно розібратися звідки вона з'являється.

Поверхня землі вкрита водою на 71,9% - це океани, поверхневі води та льодовики. При впливі на водну поверхню сонячних променів, частина води випаровується і розсіюється в атмосфері. Коли теплі повітряні маси контактують з холодними, утворюються дощові хмари. Вони складаються з крижаних кристалів і переохолоджених крапель. Коли маса стає критичною, кристали з'єднуються між собою, опускаючись нижче тануть і випадають на землю дощем, формуючи зливові води, які потім стікають в океани, водойми й ґрунтові води через поверхню землі.

Колообіг води в природі

Хімічний склад дощової води

Оскільки мікрокрапельки виходять шляхом випаровування, то вода в хмарах дійсно є досить чистою. Вона має низьку мінералізацію, відповідно, практично не містить розчинених речовин. Але атмосфера, тобто повітря навколо залежно від регіону може містити величезну кількість різноманітних забруднень. Вода ж, як відомо ще зі шкільного курсу хімії, є відмінним розчинником, відповідно, здатна всотати в себе практично все.

Проблема смогу на території великих міст і промислових центрів є досить поширеною. Іноді вона досягає таких масштабів, що людина в прямому сенсі слова може бачити, чим дихає.

Згідно з таблицею, яка додається до закону про захист атмосферного повітря населених пунктів, в атмосфері міст може бути 509 різноманітних найменувань забруднювачів. Основні з них: оксиди азоту та сірки, аміак, пари альдегідів і фенолів, в тому числі формальдегід, а також сажа, пил, що містить важкі метали та їх сполуки. До речі, стан повітря можна відстежувати на сайті ДСНС України, на сайті SaveEcoBot, або ж на сайті Kyivsmartcity (втім, тимчасово система не працює).

Коли краплі дощу спускаються на землю, вони акумулюють все, що є в повітрі. Саме тому після дощу стає легше дихати. Гази, деякі органічні й неорганічні речовини здатні розчинятися у воді, а пил просто внаслідок адгезії "склеюється" з краплями й утворює своєрідні емульсії. З цієї причини у великих містах і промислових центрах якість дощової води іноді буває досить низькою, якщо не сказати небезпечною.

Хімія дощової води

Чи чиста дощова вода?

Подивимося, що ж може потрапити в воду з повітря.

Оксиди сірки й азоту, які є, мабуть, основними забруднювачами повітря і присутні скрізь, де є автомобілі, ТЕС і важкі виробництва. Вони здатні в процесі реакції з водою утворювати сірчану та азотну кислоти, тобто так званий кислотний дощ, який вражає навіть рослини. Наприклад, саме він є однією з основних причин знищення Київських каштанів. Само собою, пиття такої води не буде корисним, її не раціонально використовувати навіть для поливу.

Наступний поширений забрудник - дрібні тверді частинки — пил, зола, сажа, неорганічні й органічні сполуки свинцю (саме він виділяється при використанні етильованого бензину), ртуті тощо. Ці компоненти переважно розчиняються у воді тільки частково, але після внесення дощем в ґрунт і водойми вдало потрапляють в харчовий ланцюжок людини.

Ще одним наслідком пилового забруднення дощової води, є те, що до твердих частинок прекрасно кріпляться бактерії . В повітрі їх наявність не буде небезпечною, а ось після акумулювання у воді, вони здатні утворювати дуже навіть життєздатні колонії. Тільки уявіть, що один літр дощової води здатний увібрати в себе забруднення з 300 м³ повітря.

Аміак, феноли, бензопірен — все це також є в повітрі великих міст і їх обов'язково будуть містити зливові води.

Якість дощової води

Склад дощової води в Україні

Щодо аналізів дощової води, не так вже й багато вчених мали на меті їх провести та вивчити. Зокрема це обумовлено тим, що Україна достатньо забезпечена водними ресурсами, і дощова вода практично не розглядається, як вагоме джерело водопостачання. Але ми наведемо деякі дослідження. Просимо враховувати, що склад дощу може змінюватися досить часто, в залежності від руху повітряних мас, інтенсивності й навіть часу доби.

Дуже цікавими є показники якості дощової води в Маріуполі (їх, мабуть, можна використовувати, як реперну точку максимального забруднення дощових стоків). Вода має високу каламутність і навіть запах. Показник хімічного споживання кисню, який говорить про наявність досить високої кількості органічних сполук - 7,3 мгО2/л, хоча гранична концентрація для водойм становить - 9 мгО2/л. Також вода містить нікель і алюміній.

Проби відібрані у 2012 році на острові Зміїний (Одеська область) показують, що дощова вода містить до 160 мг/л розчинених речовин, в тому числі іони солей твердості, сульфати, нітрати, хлориди, аміак, фосфати й нітрати в невисоких концентраціях, тобто все, що містить морська вода.

А тепер візьмемо одну з найчистіших точок України, розташовану в Карпатах, де немає джерел промислового забруднення і мегаполісів — зі схилів гори Говерла. Там, дійсно, вода не має високої каламутності, але при цьому навіть там 56% проб були кислими, попри екологічний добробут регіону.

Чи підійде дощова вода для пиття?

Чи можна пити дощову воду

Мабуть, якщо ви прочитали вищезгадану інформацію, це питання мало б відпасти сам собою. Повноцінних хімічних аналізів небагато, але вони говорять про те, що таку воду не варто пити. Як бачите, дощова вода, дистильована на шляху до хмари, і вже не є такою, коли йде на землю, тому оцінювати її, як  безпечне джерело не варто.

Та вона може стати відмінним джерелом для господарсько-побутових потреб, або для поливу (якщо, звичайно, ви проживаєте далеко від мегаполісів і індустріальних центрів).

Як очистити дощову воду для пиття?

Очищення дощової води для пиття вимагає виконання кількох етапів, щоб забезпечити її безпеку і придатність до вживання. Ось низка заходів, які слід вжити:

 • Гарантуйте, що ваша система збору дощової води, включно з колекторами і водостоками, виготовлена з матеріалів, що не містять шкідливих речовин. Також упевніться в чистоті даху, з якого відбувається збір води.
 • Використовуйте фільтри для видалення великих часток, листя, пилу та інших забруднювачів. Прості фільтри можна встановити на водостоках або в ємностях для дощової води.
 • Ультрафіолетова обробка може бути використана для знищення бактерій, вірусів і мікроорганізмів у воді. Існують портативні ультрафіолетові фільтри для цього.
 • Цей метод використовує мембрану для видалення бактерій, вірусів, солей та інших домішок. Однак слід враховувати, що він також видаляє корисні мінерали, тому важливо забезпечувати баланс.
 • Застосування хімічних речовин, таких як хлор або йод, допомагає знищити бактерії. Однак необхідно обережно дозувати, щоб уникнути залишкових хімікатів у воді.
 • Регулярно проводьте тести води, щоб переконатися в її відповідності стандартам безпеки та відсутності шкідливих мікроорганізмів.

Важливо пам'ятати, що забезпечення безпеки питної води - це питання першорядної важливості. Дотримання рекомендацій і використання відповідних методів очищення є ключовими для забезпечення якісної очищеної води.

Поширені запитання

Чи можна кип'ятити та пити дощову воду?

Кип'ятіння дощової води саме по собі не гарантує її безпеки для пиття. Кип'ятіння вбиває тільки хвороботворні мікроорганізми у воді, залишаючи водночас нерозпізнаними хімічні сполуки та частинки пилу, які можуть виникнути внаслідок забруднення навколишнього середовища або залишків на даху. Для того щоб забезпечити безпеку дощової води для пиття, необхідно провести додаткову фільтрацію.

У випадках надзвичайних ситуацій кип'ятіння води може бути ефективним на короткий термін, однак тривале вживання кип'яченої води без подальшої фільтрації може мати шкідливий вплив.

Чи можна мити волосся дощовою водою?

Дощова вода може бути безпечною для миття, якщо вона збирається в чистому місці і не має забруднень. Однак важливо пам'ятати, що дощова вода може містити забруднення з повітря і різні частинки, що потрапляють на дах або з інших поверхонь.

Якщо ви використовуєте дощову воду для миття волосся, рекомендується використовувати фільтри або інші методи очищення для забезпечення безпеки води. Це особливо важливо, якщо ви перебуваєте в місці з високим рівнем забруднення повітря або використовуєте дощову воду з баків чи систем, які можуть містити відкладення.

Загалом, під час збирання та використання дощової води для миття волосся, будьте уважні до умов збирання та можливих забруднень, і, за необхідності, вживайте заходів для очищення води перед використанням.

Ресурси:

 1. https://www.cdc.gov/healthywater/drinking/private/rainwater-collection.html

 2. Keresztesi, Ágnes, et al. "Assessing the variations in the chemical composition of rainwater and air masses using the zonal and meridional index." Atmospheric Research 237 (2020): 104846.

 3. Державні санітарні правила охорони атмосферного повітря населених місць (від забруднення хімічними та біологічними речовинами). URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0201282-97/#Text (дата звернення: 12.07.2023).

 4. Офіційний сайт Державної служби України з надзвичайних ситуацій. URL: https://dsns.gov.ua/ (дата звернення: 12.07.2023).

 5. Карта рівня забруднення атмосферного повітря у місті Київ https://www.saveecobot.com/maps/kyiv

 6. Атмосферні опади і відкладення та води підгрунтового стоку острова Зміїний / Я. М. Біланчин, В. І. Медінець, Л. М. Гошуренко, В. З. Піцик // Вісник Одеського національного університету. Серія : Географічні та геологічні науки. - 2013. - Т. 18, Вип. 1. - С. 116-132. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vonu_geo_2013_18_1_15

 7. M. I. Yaziz, et al., “Variations in Rainwater Quality from Roof Catchments,” Water Research, Vol. 23, No. 6, 1989, pp. 761-765. http://dx.doi.org/10.1016/0043-1354(89)90211-X

Перегляди: 34034
0 голос(а/ів)
Поділитися: