Мій фільтр

Чим обумовлений колір води?

Час читання: 0 хв.
Чим обумовлений колір води?

Кольоровість води — це один з параметрів, які можна оцінити неозброєним поглядом. Це стосується як води з системи централізованого водопостачання, так і води з колодязів та свердловин. Оцінка кольору води в комплекті з присмаком і запахом є першочерговим в оцінці якості води. Сьогодні ми поговоримо про те, чим може бути обумовлений колір води з крана, а також чому вода деяких водойм пофарбована в той чи інший відтінок.

Що впливає на колір води?

  1. Вміст у ній певних домішок. Мінеральні солі заліза, марганцю та інших металів здатні наділяти воду кольором. Залежно від їх вмісту кольори можуть відрізнятися.
  2. Мікроорганізми, що живуть у воді, також мають своє забарвлення і здатні фарбувати воду в різноманітні кольори.
  3. Сонячна активність, яка, власне, є основною причиною блакитного кольору води.
  4. Глибина водойм і те, чим вкрите їх дно.

Жовта вода

Жовта вода

Основною причиною жовтуватого відтінку води є розчинене в ній залізо. У цьому легко можна переконатися наочно, коли вода відкачується зі свердловини спочатку прозорою, а потім при контакті з повітрям жовтіє, а якщо вміст заліза дуже високий, то можна навіть побачити, як випадають руді пластівці. Також джерелом заліза у воді з-під крана можуть бути трубопроводи. Досить часто після припинення подачі води можна побачити, як перші порції води, що випливають з крана, мають помаранчевий колір або навіть каламутність.

Ще однією причиною жовтого кольору води можуть бути гумінові речовини, які містяться у воді поверхневого водозабору і руйнуються при централізованій обробці не повністю.

Ті ж причини стосуються і поверхневих водойм.

Зелена вода

Коли ви бачите водойму зеленого кольору, то, найімовірніше, це обумовлено розвитком синьо-зелених водоростей. При підвищеному рівні забруднення водойм, вони починають активно розмножуватися через наявність біогенних елементів в стічних водах. Це називають заростанням водойм.

Активне розмноження синьо-зелених водоростей можна спостерігати, наприклад, в річці Дніпро влітку, коли умови для розростання колоній мікроорганізмів оптимальні.

Зелена вода в Дніпрі

Бура і червона вода

Причиною бурого кольору води також є біологічні процеси, наприклад, гниття в болотах. Рідше такий колір створюють мінеральні солі, наприклад, з'єднання заліза. Важливим прикладом в цьому випадку будуть рукотворні соляні ставки в Сан-Франциско (США). Вони використовуються для отримання солі, в їх різних ділянках мешкають різноманітні колонії мікроорганізмів, які "допомагають" в технологічному процесі. У ділянках з більш прісною водою спостерігаються колонії зелених і синіх мікроорганізмів, при переході на більш солоні ділянки зустрічається безліч відтінків червоного. 

Соляні ставки Сан-Франциско

Також можна згадати в такому випадку і рожеве озеро в Херсонській області — його колір обумовлений мікроорганізмом що має назву Дуналіелла Солоноводна.

Прикладом такої води є озеро "Кривавий ставок" в Японії, там вода насичена солями заліза, а завдяки близькості до вулкана її температура досягає 90°C.

Кровавый пруд Япония

Біла вода

Вода молочного кольору може мати два походження:

  • розчинений кисень;
  • забруднення промисловими стоками.

Коли вода швидко рухається по порогах гірських річок, або падає в водоспадах, вона насичується безліччю дрібних бульбашок повітря і ставати білою. Тут важливо також згадати одну з проблем зворотного осмосу — в перші тижні використання фільтра, або тоді, коли різниця температури води й навколишнього середовища велика, вода також може ставати злегка каламутною.

Біла вода в Річці Гунт

Що стосується промислових стоків, то вони можуть містити велику кількість зважених речовин білого кольору, і тим самим робити воду каламутною.

Чому колір води залежить від часу доби й погодних умов?

Блакитний і синій колір води обумовлені відбиванням у воді неба. Під час заходу та ж вода, яка була синьою, може відбивати червоний колір або навіть ставати чорною. Той же ефект спостерігається під час бурі, коли колір водойм стає сірим і непривабливим, адже такий же колір має і небо.

Оптичними ефектами пояснюється також залежність насиченості кольору води від глибини водойми.

Захід над водою

Що на дні?

Донний шар річок, озер і морів також грає важливу роль в тому, якого кольору буде водна гладь. Якщо дно озера вкрите водоростями, то очевидно, що вода буде здаватися темною, а якщо воно складається зі світлих вапнякових порід або піску, то вода буде здаватися блакитною.

Яскравим прикладом того, як склад донних відкладень впливає на колір води, є три сусідніх озера Келімуту в Індонезії, які мають різний колір.

Озера Келімуту Індонезія

Перегляди: 10821
0 голос(а/ів)
Поділитися:
Telegram Viber